Činnost jednotky v 1. čtvrtletí roku 2013

uvodV prvních třech měsících roku 2013 zasahovali hasiči města Kopřivnice celkem u 42 dvou mimořádných událostí. Z hlediska celkového počtu se nejedná o nijak mimořádné číslo, jinak je tomu ale u způsobených škod. Tady jsou následky doslova katastrofální. Usmrceno bylo 9 lidí, několik jich bylo zraněno a přímé škody přesáhly 10 mil. Kč.Všechny tyto následky mají na svědomí požáry. Ty tvořily celou jednu třetinu všech událostí (oproti loňskému roku, kdy to bylo jen 9 %). K prvnímu požáru vyjížděli hasiči už 3. ledna. Pravděpodobně od komínového tělesa došlo ke vznícení dřevěné konstrukce pergoly u rodinného domu na ulici Moravské. 19. ledna vyjížděli hasiči z několika jednotek do části Mniší, kde hořela stodola. Tady již byla vyčíslena škoda na 0,5 mil. Kč, nedošlo však ještě k žádné újmě na zdraví ani ztrátám na životech. Jinak tomu bylo již o dva dny později, kdy vyjížděly všechny jednotky z prvního stupně poplachu k požáru v domě s pečovatelskou službou v Příboře. Požár, který zcela zničil jeden byt, nepřežily dvě osoby. Během zásahu museli hasiči za pomocí evakuačních prostředků a také výškové techniky vyvést z objektu na tři desítky osob… Začátkem února ještě hasiči likvidovali požár ve sklepě rodinného domu na Pasekách. 17. února se odehrála jedna z největších tragédií v ČR za poslední desetiletí. Při explozi plynu v panelovém domě ve Frenštátě p. R. přišlo o život 6 osob, dalších 11 bylo zraněno. Dům byl výbuchem zcela zničen a později musel být stržen. Zasahovalo zde 15 jednotek požární ochrany, několik posádek zdravotnické záchranné služby, policie a další složky integrovaného záchranného systému.


Počet zásahů v 1. čtvrtletí: 42

Rozdělení podle druhu událostí:g1

– požár: 14

– technická pomoc: 21

– dopravní nehoda: 3

– únik nebezpečných látek: 0

– záchrana osob a zvířat: 4

– planý poplach: 0Výpis jednotlivých událostí v roce 2013


Porovnání počtu a skladby událostí v 1. čtvrtletí v letech 2009 – 2013

2009: celkem událostí: 28

2010: celkem událostí: 53

2011: celkem událostí: 37

2012: celkem událostí: 46

2013: celkem událostí: 42

g2

V oblasti výcviku se hasiči jako obvykle v zimním období zaměřili na zdokonalovaní práce na zamrzlé vodní hladině a nácvik záchrany osob propadlých ledem. Novinkou byl společný výcvik s hasiči ze Štramberka. Náplňí této odborné přípravy byla tvorba dopravního a útočného vedení při zásazích u požárů výškových budov. Štramberk patří mezi první čtyři jednotky předurčené poplachovým plánem k zásahům na území našeho města. Kromě naší jednotky se dále jedná o stanici HZS MSK v Novém Jičíně, již zmiňovaný Štramberk a Příbor.

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice