1. čtvrtletí roku 2010 z pohledu hasičů

uvodPrvní tři měsíce tohoto roku znamenaly nejen pro naši jednotku, ale pro všechny hasiče v našem kraji zvýšený počet výjezdů. Počty zásahů navýšila zejména zima s vydatnými sněhovými přeháňkami. V dalším období zasahovali hasiči mimo jiné také u rozsáhlých požárů s vysokou škodou.

V porovnání s 1. kvartálem roku 2009 narostl zejména počet zásahů zařazených do skupiny „technická pomoc“. Počet ostatních událostí byl zhruba na stejné úrovni, ale u požárů se v tomto roce jednalo o události daleko většího rozsahu.

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. čtvrtletí za poslední 3 roky

2008: celkem 20 událostí

2009: celkem 28 událostí

2010: celkem 53 událostí

g1

Přehled všech zásahů v roce 2010

Celý měsíc leden a únor zasahovali hasiči zejména u událostí spojených se sněhem a vodou – nejčastější výjezdy hasičů byly k odstraňování nebezpečných sněhových převisů ze střech budov. Několikrát hasiči zasahovali např. na střeše hlavní budovy a jídelny základní školy E. Zátopka nebo v mateřské škole na ulici I. Šustaly. Hasiči vyjížděli například také k odčerpání vody v bytech kde popraskaly rozvody ústředního topení. Problémy způsobovalo počasí i v silničním provozu.

K prvnímu požáru vyjela naše jednotka 17. 1. do obce Lichnov, kde společně s jednotkou z Frenštátu p. R. a HZS MSK Nový Jičín likvidovala požár stodoly. 4. 2. v noci vyjeli hasiči ze čtyř jednotek (JSDH Kopřivnice, HZSP Tatra, HZS MSK Nový Jičín a JSDH Štramberk) k rozsáhlému požáru bytu na Dukelské ulici. Během zásahu se z hořícího bytu podařilo zachránit jeho obyvatele a další čtyři lidi byli vyvedeni z patra nad požárem, které bylo silně zakouřeno zplodinami hoření a hrozilo zde rozšíření požáru. Plameny a kouřem byl byt kompletně zničen a předběžná škoda byla odhadnuta na 1 mil. Kč. K dalším dvěma velkým požárům, které si vyžádaly vyhlášení dokonce 2. stupně požárního poplachu vyjížděli hasiči krátce po sobě. Jednalo se v obou případech o požáry uskladněného sena v areálu zemědělských podniků, jednou v Kateřinicích a jednou v Rybím.

Stranou nezůstala ani odborná příprava, která probíha dle stanoveného plánu. Kromě teoretické části na stanici absolvovali hasiči několik praktických výcviků pro nositele dýchací techniky, záchranu osob a práci na zamrzlé hladině, zdolávání požárů apod. Na konci měsíce března proběhlo taky prověřovací cvičení.

Praktický výcvik v březnu 2010