Činnost jednotky v 1. čtvrtletí 2014

uvodV prvním čtvrtletí roku 2014 vyjížděli hasiči ke 46 událostem. Zvyšující se podíl mají požáry, které tvořily celou jednu třetinu z celkového počtu. Nejpočetnějším typem jsou však technické pomoci, do kterých se zahrnuje celé spektrum zásahů od otvírání bytů, pomoc dalším složkám integrovaného záchranného systému, čerpání vody, odstraňování následků způsobených rozmary počasí apod. Třetím nejpočetnějším typem je zásah u dopravní nehody.


Počet zásahů v 1. čtvrtletí: 46

Rozdělení podle druhu událostí:g1

– požár: 15

– technická pomoc: 20

– dopravní nehoda: 5

– únik nebezpečných látek: 1

– záchrana osob a zvířat: 3

– planý poplach: 2Výpis jednotlivých událostí v roce 2014

 

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. čtvrtletí v letech 2010 – 2014

2010: celkem událostí: 53

2011: celkem událostí: 37

2012: celkem událostí: 46

2013: celkem událostí: 42

2014: celkem událostí: 46

g2

Hned začátkem ledna (6. 1.) se stala v Kopřivnici i jedna železniční dopravní nehoda. Na vlakovém přejezdu u vrátnice č. 3 přehlédl řidič osobního vozidla světelnou a zvukovou signalizaci a vjel přímo před právě projíždějící osobní vlak. Motorový vůz tlačil automobil po kolejišti ještě několik desítek metrů. Řidič automobilu vyvázl jen s lehkým zraněním a může mluvit o velkém štěstí, jelikož takové nehody končí často tragicky. Nebezpečná byla i nehoda nákladního vozidla s přívěsem převážející tlakové lahve s technickými plyny, která se stala 13. února na silnici 1/58 v místní části Vlčovice.Oheň na sebe taky nenechal dlouho čekat. K prvnímu požáru v roce 2014 vyjížděli hasiči již 2. ledna. Hořel dřevěný přístavek u rodinného domu v místní části Mniší. Sálavé teplo z požáru poškodilo také izolaci rodinného domu. Nejvážnějším případem v 1. čtvrtletí byl 30. ledna požár elektrorozvodny v dnes již nepoužívané budově bývalé vrátnice podniku Tatra za městským úřadem. Celý vnitřní prostor rozvodny byl silně zakouřen, hasiči museli pracovat v dýchací technice a ohnisko požáru vyhledat pomocí termokamery. Mimo území města vyjížděli hasiči ke třem požárům. 16. února do Ženklavy, 20. února do Mořkova a 23. 3. na silnici spojující Štramberk a Lichnov, kde začal během jízdy hořet osobní automobil. Řidič stačil ještě zastavit a opustit vozidlo.Jak jsme již zmínili v samostatném článku, tak v tomto roce si připomínáme 130 let od doby, kdy byl v Kopřivnici založen hasičský sbor. Díky spolupráci, kterou jsme navázali s Kulturním domem Kopřivnice již v minulém roce, kdy jsme realizovali v jejich prostorách velké taktické cvičení, se nám v únoru podařilo uspořádat netradiční hasičský ples. K posílení identity 130. výročí jsme vytvořili speciální logo (viz zápatí článku), které používáme při vhodných příležitostech již od začátku tohoto roku.V letošním roce je tomu taky již 80 let od doby, kdy jsme začali používat ve službě automobil. Prvním hasičským vozem byla Tatra 72 a v roce 1934 stála 45 385 Kčs. Jak vypadala se můžete podívat v článku o bývalé technice jednotky. V tomto kontextu bylo symbolické podepsání memoranda o vzájemné spolupráci právě s automobilkou Tatra, které se uskutečnilo na hasičské zbrojnici za přítomnosti novinářů ve středu 19. března.Během roku 2014 připravujeme v rámci oslav i akce pro širokou veřejnost. 30. května se v prostoru před budovou radnice bude konat den integrovaného záchranného systému a hned následující den budou moci Kopřivničané vidět krajské kolo soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. O těchto i dalších akcích budeme veřejnost informovat jak na našich webových stránkách tak na facebooku.

130

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice