Činnost jednotky v 1. čtvrtletí 2017

DSC_0710V prvním čtvrtletí roku 2017 vyjížděli hasiči z kopřivnické jednotky ke 48 událostem, což je stejné číslo jako v předešlém roce. Oproti minulému roku stoupl ve sledovaném období počet požárů a vyšší je také počet dopravních nehod. Do stovek miliónů Kč se vyšplhaly škody způsobené požáry, a to „díky“ rozsáhlému požáru průmyslových hal v bývalém „starém závodě“ Tatry, kde doposud provozovalo své činnosti několik menších firem.

 

 

 

Počet zásahů v 1. čtvrtletí: 48

Rozdělení podle druhu událostí:

 • požár: 14
 • technická pomoc: 18
 • dopravní nehoda: 8
 • únik nebezpečných látek: 2
 • záchrana osob a zvířat: 4
 • planý poplach: 2

 

  

 

 

Nový rok z hlediska zásahové činnosti začal pro hasiče již pár minut po půlnoci 1. 1., kdy byli operačním střediskem vysláni k požáru palivového dříví naskladněného u rodinného domu v místní části Mniší. Krátce poté byli postupně vysláni k požárům kontejnerů na ulicích Erbenova a Obránců míru. K zatím největšímu požáru tohoto roku, a to v celorepublikovém měřítku, vyjížděli hasiči 7. ledna večer. Hořely průmyslové haly v bývalém areálu automobilky Tatra. I když první jednotka dorazila na místo několik minut po ohlášení požáru na tísňovou linku, tak se vzhledem k rozsahu požáru a jeho dlouhému volnému rozvoji uvnitř hal nepodařilo zabránit vysokým škodám. I přes silné intenzivní hoření a nepříznivé klimatické podmínky (teplota okolo -15 °C), se však před plameny podařilo uchránit západní polovinu stavebně propojených hal. Likvidace požáru zabrala hasičům téměř 24 hodin a podílelo se na ni celkem 33 jednotek požární ochrany.

V prvním kvartále vyjížděli hasiči také k 8 dopravním nehodám, které se naštěstí obešly bez vážnějších zranění. Několikrát si ale situace vyžádala i příjezd speciální techniky. 3. 1. musel do Lubiny přijet dokonce vyprošťovací speciál Bizon z krajské centrální stanice v Ostravě-Zábřehu, aby vysvobodil terénní Mitsubishi, které skončilo po dopravní nehodě převrácené na boku hluboko pod úrovní komunikace.

4. a 5. března potrápil náš region silný vítr. V souvislosti s ním vyjížděli hasiči ke čtyřem zásahům. Jednou řešili uvolněnou část na střešní konstrukci kostela, jednou vítr poslal k zemi sloup s telefonním vedením a dvakrát odstraňovali hasiči spadlý strom.

 

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. čtvrtletí v letech 2013 – 2017

 

 • 2013: celkem událostí: 42
 • 2014: celkem událostí: 46
 • 2015: celkem událostí: 59
 • 2016: celkem událostí: 48
 • 2017: celkem událostí: 48

  

 

Odborná příprava probíhala pravidelně na HZ, dle schváleného plánu na rok 2017. V zimních měsících se hasičům dostává zejména teoretických přednášek. Nechybí ale ani praxe, jako je například výcvik záchrany osob a práce na zamrzlé vodní hladině, který proběhl na vodním díle ve Větřkovicích. 

13. února proběhlo na hasičské zbrojnici v Kopřivnici předání dalších 2 ks dopravních automobilů určených pro jednotky zřízené v místních částech Lubina II a Vlčovice. Po první etapě, která byla realizována v závěru roku 2015 a kdy byla zakoupena nová vozidla pro jednotky Lubina I a Mniší, tak jezdí již všichni hasiči v okolí Kopřivnice v nových autech :-). Aktuálně pracujeme společně s vedením města a příslušnými odbory na realizaci dodávky speciální techniky i pro kopřivnickou jednotku. Práce na projektu započaly již v roce 2015 a jeho vyústěním bude pořízení nové velkokapacitní cisterny a dopravního automobilu, který doposud ve výbavě kopřivnické jednotky chyběl. Nákup techniky bude spolufinancován z Integrovaného regionálního operačního programu. 

 

Výpis jednotlivých událostí v roce 2017

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice