Činnost jednotky v 1. čtvrtletí roku 2015

1V prvním čtvrtletí roku 2015 jsem zasahovali celkem 59 x, což je v pětiletém sledovacím období nejvyšší počet. Skladba zásahů se výrazně nemění, lehce stoupající tendenci mají požáry a zásahy u dopravních nehod. Nejvyšší podíl mají ale tradičně technické pomoci.

 

Počet zásahů v 1. čtvrtletí: 59

1. čtvrtletí 2015

Rozdělení podle druhu událostí:

  • požár: 11
  • technická pomoc: 36
  • dopravní nehoda: 6
  • únik nebezpečných látek: 2
  • záchrana osob a zvířat: 3
  • planý poplach: 1

 

 

 

Výpis jednotlivých událostí v roce 2015

 

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. čtvrtletí v letech 2011 – 2015

 

2011: celkem událostí: 37
2012: celkem událostí: 46
2013: celkem událostí: 42
2014: celkem událostí: 46
2015: celkem událostí: 59

 
1. čtvrtletí 2015
 

K prvnímu zásahu vyjížděli hasiči hned 1. ledna. Řešili únik vody v panelovém domě na ulici francouzská. I přes slabší zimní období bez velkých sněhových kalamit se nám nevyhnulo ani „typické“ shazování sněhových převisů. Pro nás jsou již tradiční lokalitou bytové domy se šikmou střechou na ulici Obránců míru a přímo pod nimi vedoucí chodník.

 

Prvním požárem v Kopřivnici byl požár motorového prostoru linkového autobusu v průmyslovém parku Vlčovice. Oheň se naštěstí podařilo zkrotit řidiči ještě před příjezdem hasičů. 7. 3. zasahovali hasiči u zatím největšího požáru v tomto roce. Oheň zničil celou bytovou jednotku 5+1 v domě na ulici Wolkerova. Štěstí měla jeho obyvatelka, která se ještě stačila dostat z bytu do bezpečí. Přesto ji však záchranná služba odvezla do nemocnice k dalšímu vyšetření s podezřením na intoxikaci organismu zplodinami hoření. U požáru zasahovaly všechny jednotky z 1. stupně poplachu (dobrovolné jednotky Kopřivnice, Štramberk, Příbor a jednotka HZS MSK ze stanice Nový Jičín). Zhruba za týden hasiči likvidovali požár pojízdného úlu u cyklostezky vedle psího útulku a o několik dní později vyjížděli krotit červeného kohouta do Příbora. Plameny tam zachvátily střechu rodinného domu. Hořelo také v Lubině, v objektu bývalého kravína. Tam se naštěstí podařilo, zejména díky včasnému zpozorování a ohlášení na tísňovou linku, požár lokalizovat ještě v jeho ranné fázi a nestihl tak napáchat větší škody.

 

Během prvních třech měsíců zasahovali hasiči také u několika dopravních nehod. Poněkud kuriózní byla dopravní nehoda na silnici 1/58, kde nákladní vůz zavadil hydraulickým nakládacím jeřábem (který zjevně nemohl být v okamžiku nárazu v přepravní poloze) o železniční most. Náraz značně zdeformoval samotný automobil a došlo taky k úniku většího množství hydraulického oleje. Most zůstal až na kosmetické šrámy neporušen, přesto byla v době zásahu částečně omezena i železniční doprava. Úsměvným zpestřením byla záchrana chlapce z kontejneru na elektroodpad. Po jeho vysvobození měl hoch jistě co vysvětlovat přítomné hlídce městské policie 🙂

 

V rámci odborné přípravy využili hasiči příznivých podmínek a po dohodě s majitelem a provozovatelem přehrady Větřkovice uskutečnili výcvik záchrany osob z vodní hladiny v zimním období. Koncem března se v rámci odzkoušení systému havarijní pračky vzduchu na zimním stadiónu uskutečnilo taktické cvičení jednotek požární ochrany předurčených na zásahy spojené s únikem nebezpečných látek. Kromě kopřivnických hasičů a jednotky HZS MSK ze stanice Nový Jičín se cvičení zúčastnila i JSDH Studénka, která má ve svém hasebním obvodu také zimní stadión se stejnou instalovanou technologií. Zajímavosti u tohoto taktického cvičení bylo ostré (pochopitelně řízené) použití amoniaku. Hasiči prováděli neustálý monitoring koncentrace amoniaku jak uvnitř strojovny zimního stadiónu tak na výstupu z pračky.

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice