Činnost jednotky v 1. čtvrtletí roku 2018

IMG_3784

V prvním čtvrtletí roku 2018 vyjížděli hasiči z kopřivnické jednotky ke 46 akutním zásahům a jedna událost byla v režimu ostatních činností jednotek požární ochrany. Největší podíl z celkového počtu mají dlouhodobě různé technické zásahy. K první události vyjížděla jednotka hned po první hodině nového roku. Největší škody napáchal oheň při požáru areálu hospodářských budov v Bordovicích 7. února.

 

Počet zásahů v 1. čtvrtletí: 46

Rozdělení podle druhu událostí:

 • požár: 11
 • technická pomoc: 31
 • dopravní nehoda: 2
 • únik nebezpečných látek: 1
 • záchrana osob a zvířat: 0
 • planý poplach: 1

 

  

 

 

Z celkového počtu 11 požárů v prvním čtvrtletí vyjížděla jednotka 2 x mimo území města Kopřivnice a místních částí. 15. ledna do Příbora k požáru zahradní chatky a 7. února do Bordovic, kde hořela skladovací hala o rozloze 40 x 15 metrů. Již po příjezdu prvních jednotek se požár nacházel  ve třetí fázi – ohněm byly zasaženy všechny hořlavé materiály v objektu. Příjezd hasičů na místo komplikovaly ztížené klimatické podmínky. Čerstvě napadaný sníh nedovoloval rychlejší jízdu a vedlejší příjezdová komunikace k místu události byla v délce zhruba 1 kilometru přímo nebezpečně kluzká. Přesto se hasičům podařilo zabránit rozšíření požáru na vedlejší budovy. I tak byla ovšem předběžná škoda způsobená ohněm odhadnuta na více než 4 mil. Kč. Největším požárem na území města byl požár osobního vozidla před katolickým domem 24. března a největší štěstí měl zřejmě majitel Bubla city ranče. Díky včasnému zpozorování požáru v jednom z objektů a jeho ohlášení na tísňovou linku, oheň nenapáchal žádné větší škody, jinak by byl soubor dřevěných budov pro plameny zřejmě snadným soustem.

Ve sledovaném období byli hasiči povoláni pouze ke dvěma dorpavním nehodám. Jedno zranění si vyžádala dopravní nehoda na spojnici mezi Štramberkem a Lichnovem.

Trikrát zasahovali hasiči při odstraňování následků silného větru. Stromy tentokrát vydržely, ale vzduchem plápolaly zejména díly oplechování z pláštů nebo ze střech budov.

 

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. čtvrtletí v letech 2014 – 2018

 

 • 2014: celkem událostí: 46
 • 2015: celkem událostí: 59
 • 2016: celkem událostí: 48
 • 2017: celkem událostí: 48
 • 2018: celkem událostí: 46

  

 

Odborná příprava probíhala pravidelně na HZ, dle schváleného plánu na rok 2018. Letošní průběh závěrečné fáze zimy vytvořil ideální podmínky pro výcvik záchrany osob z vody, který se uskutečnil 12. března na vodní nádrži Větřkovice. Intenzivní sněhová nadílka v některých dnech umožnila i nácvik jízdy se zásahovými vozidly ve ztížených podmínkách.

Podle vzoru barevného provedení zásahových vozidel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje byla upravena vnější podoba automobilového žebříku AZ 30 Camiva. Dlouhodobá práce a výzkum v této oblasti má za cíl zvýšit úroveň bezpečnosti ve stále složitější dopravní situaci. Postupně budou v souladu s tímto výzkumem upraveny další vozidla.

Přečtěte si:
Zlepšení viditelnost hasičských vozidel

 

Výpis jednotlivých událostí v roce 2018

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice