Činnost jednotky v 1. čtvrtletí roku 2019

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Během prvních třech měsíců roku 2019 vyjížděli kopřivničtí hasiči celkem ke 49 zásahům. V 6 ti případech to byly požáry, 37 x technická pomoc, 4 dopravní nehody a 2 události byly nakonec kvalifikovány jako planý poplach. První událostí v tomto roce byl požár zahradní chatky 2. ledna v místní části Lubina.

 

 

 

Počet zásahů v 1. čtvrtletí: 49

Rozdělení podle druhu událostí:

 • požár: 6
 • technická pomoc: 37
 • dopravní nehoda: 4
 • únik nebezpečných látek: 0
 • záchrana osob a zvířat: 0
 • planý poplach: 2

 

  

 

 

Mimořádně pestrá byla škála dopravních nehod. Např. 8. února boural na silnici 1/58 mezi místními částmi Lubina a Vlčovice linkový autobus. Nehoda se obešla naštěstí bez zranění, ale vyprošťování autobusu, který sjel mimo komunikaci zabralo něolik hodin. Po celodobu vyprošťovacích prací, které si pomocí specializované firmy zajistil provozovatel, zsahovali také hasiči. Mimo jiné museli použít také speciální pneumatické zdvihací vaky pro úpravu polohy autobusu a jeho stabilizaci před jeho ustavením do odtahového závěsu vyprošťovacího speciálu. K vyproštění osoby vyjížděla jednotka také do Příbora, opět na silnici 1/58, tentokrát v místě okružní křižovatky u nadjezdu na silnici R48. Tragicky skončila série dvou nehod krátce po sobě 25. března ve Štramberku. Hasiči z naši jednotky byli vysláni ke sraženému chodci, kterému do příjezdu zdravotnické záchranné služby poskytovali předlékařskou první pomoc. Vozidlo z místa srážky odjelo a později znovu havarovalo, přičemž řidič nepřežil. Možnou příčinou obou nehod mohla být dle v tu dobu dostupných informací od Policie ČR zdravotní indispozice řidiče…

I v tomto období potrápil obyvatele města a okolí vítr. 2. února od časných ranních hodin do odpoledne vyjížděla jednotka celkem k 8 událostem, které souvisely se silným větrem. Tragédií mohl skončit pád ocelové konstrukce z pláště budovy České spořitelny. Několikasetkilogramový svařenec z ocelových profilů vítr odfoukl asi 30 metrů od budovy.

Další „větrné“ zásahy měla jednotka 10. února, kdy hasiči zajišťovali uvolněnou střešní krytinu na domě na Masarykově náměstí, 3. března vypomáhal automobilový žebřík kolegům z podnikové jednotky v Tatře, tentokrát při zajištění uvolněného opláštění haly. Další dva zásahy, spadlé stromy, likvidovali hasiči 11. března.

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. čtvrtletí v letech 2015 – 2019

 • 2015: celkem událostí: 59
 • 2016: celkem událostí: 48
 • 2017: celkem událostí: 48
 • 2018: celkem událostí: 46
 • 2019: celkem událostí: 49

  

 

30. března proběhla na stanici Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně odborná stáž spojená s teoretickou odbornou přípravou a praktickým výcvikem zaměřeným na práce při zásazích s únikem nebezpečné chemické látky. Další vzdělávací blok v rámci stáže byl věnován nácviku sebezáchrany hasiče pomocí lezecké techniky.

Začátkem roku dostal bezpečnostní polep i dopravní automobil VW Transporter.

Výpis jednotlivých událostí v roce 2019

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice