Činnost jednotky v 1. čtvrtletí roku 2020

IMG_2673

Během prvních tří měsíců roku 2020 vyjížděli kopřivničtí hasiči celkem k 56 ostrým zásahům, což je nejvíce za posledních 5 let. A nejvíce bylo také požárů, těch bylo ve sledovaném období 15. Nejčetnějším typem jsou pak různé zásahy spadající do kategorie „technická pomoc“. Takto bylo v prvním čtvrtletí zatříděno 28 událostí.

 

 

 

Počet zásahů v 1. čtvrtletí: 56

 

Rozdělení podle druhu událostí:

 • požár: 15
 • technická pomoc: 28
 • dopravní nehoda: 6
 • únik nebezpečných látek: 2
 • záchrana osob a zvířat: 1
 • planý poplach: 4

 

  

 

 

Z 15 požárů, u kterých zasahovali kopřivničtí hasiči, bylo 6 na území města, 5 v místních částech, 2 v Příboře, a po 1 v Rybím a Ženklavě. Prvním požárem a zároveň prvním zásahem v roce 2020 byl požár kontejneru 17 minut po půlnoci 1. ledna na ulici Alšova. Jiné plameny však způsobily i vážná zranění. Při požáru stolařské dílny 1. února v Rybím a trafostanice 19. února v Tatře, byly popáleny dvě osoby. V obou případech byly letecky transportovány na popáleninové centrum do fakultní nemocnice v Ostravě Porubě. Zranění si vyžádal také noční požár bytu 11. března v Příboře na ulici Štramberská. V Kopřivnici a místních částech oheň napáchal pouze materiální škody. Mezi ty větší patřil například požár objektu pro chov drůbeže nebo stavební buňky (obojí ve Vlčovicích).

 

Z 6 dopravních nehod stojí za zmínku dopravní nehoda linkového autobusu na silnici II/483 mezi Bordovicemi a Frenštátem. Z autobusu bylo třeba vyprostit několik osob, jedna z nich utrpěla zranění, které si vyžádalo transport do nemocnice. Ne zrovna typickou byla dopravní nehoda na železničním přejezdu ve Štramberku. Osobní automobil tady narazil do zabezpečovacího zařízení – poškodil výstražná světla a závory. V dalších 4 případech likvidovali hasiči zejména uniklé provozní kapaliny. 

V období od 9. do 11. února řešili hasiči 6 událostí způsobených silným větrem. Kromě popadaných stromů neodolala náporu větru taky střecha na objektu restaurace u koupaliště.

Každoročně se objevují i nějaké zásahy, kde jsou nechtěnými účastníky také zástupci z říše zvířat. Hned 1. ledna hasiči zachraňovali psa, který zůstal uvězněn v šachtě u hotelu Tatra. Po jeho vysvobození si ho převzala městská policie :-).

 

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. čtvrtletí v letech 2016 – 2020

 • 2016: celkem událostí: 48
 • 2017: celkem událostí: 48
 • 2018: celkem událostí: 46
 • 2019: celkem událostí: 49
 • 2020: celkem událostí: 56

  

 

V neděli 26. ledna využili hasiči vhodných klimatických podmínek a na vodní nádrži Větřkovice proběhl výcvik záchrany osob propadlých zamrzlou vodní hladinou. 

1_led

Hasiči dostali v březnu od Moravskoslezského kraje a převodem od Hasičského záchranného sboru do užívání nové technické prostředky. Výbavu vozidel rozšířily stabilizační prvky pro použití zejména u dopravních nehod, vysokotlaké zvedací vaky a mobilní vodní nádrž o objemu 3 tis. litrů. 

Výpis jednotlivých událostí v roce 2020

Ostatní činnost v roce 2020

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice