Činnost jednotky ve 2. čtvrtletí roku 2016

1

Před pár dny začaly prázdniny a kalendářní rok se přehoupl do své druhé poloviny. Na rozdíl od minulého roku, kdy jsme 2. čtvrtletí mohli nazvat relativně poklidným, v tom letošním přidělalo práci hasičům zejména počasí. Nejprve se poslední květnový den přehnaly přes Kopřivnici a okolní obce nebývale silné přívalové deště a na začátku 2. poloviny června pro změnu silný vítr. „Díky“ těmto živlům, zasahovali hasiči u zhruba dvojnásobného počtu událostí, než je obvyklé.

 

Počet zásahů ve 2. čtvrtletí: 87

2q-2016

Rozdělení podle druhu událostí:

 • požár: 8
 • technická pomoc: 66
 • dopravní nehoda: 2
 • únik nebezpečných látek: 2
 • záchrana osob a zvířat: 4
 • planý poplach: 5

 

 

V druhém čtvrtletí zasahovali hasiči pouze u dvou dopravních nehod, obě však se zraněním. 1. 5. Vyprošťovali osobu z havarovaného osobního vozidla na ulici Komenského v Kopřivnici a o 10 dní později byli operačním střediskem vysláni ke střetu motorkáře s nákladním vozidlem do obce Bordovice. Zde musel zasahovat i vrtulník letecké záchranné služby, který zraněného motocyklistu transportoval na trauma centrum do fakultní nemocnice v Ostravě Porubě. Úsměvným zásahem se šťastným koncem byla záchrana koťátka z kanalizační šachty v Lubině. 26 zásahů si jednotka připsala na konto během dvou dnů, kdy Kopřivnici zasáhly výše zmiňované, extrémně vydatné přívalové deště. Situace ve městě byla natolik závažná, že do Kopřivnice bylo kromě všech jednotek zřizovaných městem postupně povoláno dalších 12 jednotek požární ochrany z celého kraje. 17. 6. se zase přihnal silný vítr, který zaměstnával hasiče od brzkého rána do odpoledních hodin. K tragické události došlo v Kopřivnici 20. 6. kdy osoba spící v kontejneru na směsný komunální odpad, doslova zahrabána pod odpadky, byla spolu s obsahem nádoby vysypána do sběrného vozu. Hasiči podle instrukcí zdravotníků vyprostili osobu z nákladového prostoru vozidla. I přes veškerou snahu však po převozu do nemocnice svým mnohačetným vážným zraněním podlehla. Tento případ by se měl stát důrazným varováním před takovýmito neuváženými kroky.

Počet zásahů v 1. pololetí: 1351pol-2016

Rozdělení podle druhu událostí:

 • požár: 16
 • technická pomoc: 97
 • dopravní nehoda: 5
 • únik nebezpečných látek: 4
 • záchrana osob a zvířat: 4
 • planý poplach: 9

 

 

 

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. pololetí v letech 2012 – 2016

 • 2012: celkem událostí: 95
 • 2013: celkem událostí: 90
 • 2014: celkem událostí: 106
 • 2015: celkem událostí: 98
 • 2016: celkem událostí: 135

1pol-2016-porovnani

Odborná příprava ve druhém čtvrtletí zahrnovala mimo jiné také dvě taktická cvičení. 20 . 4. proběhlo velké mezikrajské cvičení integrovaného záchranného systému (kromě hasičů se cvičení zúčastnila Policie ČR, zdravotnická záchranná služba nebo horská služba), které mělo za úkol prověřit záchranu osob uvíznutých na lanovce vedoucí z Ráztoky na Pustevny. O týden později se jednotka zúčastnila taktického cvičení v Novém Jičíně, spolu s jednotkou HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Nový Jičín, zaměřeného na zdolávání požárů v uzavřených prostorech, vyhledávání osob a orientaci v prostorech s nulovou viditelností. Doslova nabitý měli hasiči víkend v sobotu 17. a neděli 18. dubna. V sobotu prošla část jednotky stáží na stanici v Novém Jičíně. Požáry výškových budov v teorii i praxi pak byly předmětem půldenní odborné přípravy hned následující den.

V pátek 13. května se Jednotka sboru dobrovolných hasičů v Kopřivnici připojila ke Dni požární bezpečnosti. Od ranních hodin byly zájemcům přístupny prostory hasičské zbrojnice spolu s doprovodným výkladem hasičů. Této možnosti využilo několik stovek, zejména dětí z kopřivnických škol. 4. a 5. 6. se jednotka již tradičně účastnila dnů techniky pořádaných městem Kopřivnice na polygonu automobilky Tatra. Kromě statické ukázky techniky zajišťovali naši hasiči také požární hlídku na akci. Velice milým překvapení pak bylo předání šeku od nadačního fondu Tesco ve čtvrtek 23. června :-).

predani

Činnost jednotky v 1. čtvrtletí roku 2016

Výpis jednotlivých událostí v roce 2016

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice