Činnost jednotky ve 3. čtvrtletí roku 2015

uvodVelký nárůst počtu zásahů měly ve 3. kvartále roku na svědomí hlavně typicky letní události, které představují zejména likvidace nebezpečného hmyzu. Vysoký byl ovšem i počet požárů a jeden z nich, v Ženklavě, kde hořel sklad sena, patřil zároveň mezi nejdéle trvající a taky požár s největší škodou, u kterého zasahovala naše jednotka ve sledovaném období.

Počet zásahů ve 3. čtvrtletí: 64

Rozdělení podle druhu událostí:graf-3
 • požár: 14
 • technická pomoc: 38
 • dopravní nehoda: 4
 • únik nebezpečných látek: 0
 • záchrana osob a zvířat: 3
 • planý poplach: 5


Ze čtyř dopravních nehod, u kterých zasahovali hasiči během 3. čtvrtletí, byla nejtěžší nehoda z 30. 7., kdy osobní automobil srazil cyklistu i s dítětem převáženým v dětské sedačce. Jednotka byla o nehodě operačním střediskem uvědoměna když právě zasahovala u jiné události, nedaleko od místa nehody. Na místě události byli hasiči během několika minut. Do příjezdu zdravotnické záchranné služby poskytovali zraněným předlékařskou první pomoc. V kontrastu s touto událostí působí záchrana kočky z parapetu ze dne 5. 8. jako „oddychový“ zásah, ale i řešení takových událostí patří k hasičské práci. 9. srpen zase vypadal jako den planých poplachů. Hasiči vyjížděli ke dvěma domělým požárům krátce po sobě. Domělým už pak ale nebyl výbuch v zahradní chatce na Moravské ulici ani požár trávy v období největšího sucha na náspu silnice na ul. Čs. armády u Tesca. 23. 8. v noci pak hasiči vyjížděli s oběma cisternami k již v úvodu zmíněnému požáru skladu sena v areálu zemědělského podniku v Ženklavě. A větší požáry museli hasič zdolávat i v září. 18. 9. vzplál uskladněný materiál na jednom pozemku v Sýkorci. 20. 9. zase začalo hořet v motorovém prostoru linkového autobusu. Včasným zásahem řidiče naštěstí nedošlo k rozšíření požáru a bez úhony vyvázli také cestující.

Počet zásahů v 1. až 3. čtvrtletí roku 2015: 162

 Rozdělení podle druhu událostí:graf-1-3
 • požár: 30
 • technická pomoc: 97
 • dopravní nehoda: 13
 • únik nebezpečných látek: 3
 • záchrana osob a zvířat: 11
 • planý poplach: 8


Porovnání počtu a skladby událostí v 1. až 3. čtvrtletí v letech 2011 – 2015

2011: celkem událostí: 172
2012: celkem událostí: 157
2013: celkem událostí: 161
2014: celkem událostí: 172
2015: celkem událostí: 162

graf-porovnani

 I když je třetí čtvrtletí hlavně obdobím dovolených, stranou nešla ani odborná příprava. Hasiči opět nacvičovali zásah na nebezpečnou látku. „Chemické“ zásahy patří mezi jedny z nejsložitějších. Vysoké nároky jsou kladeny na odborné znalosti, taktiku vedení zásahu a potřeba je také vyšší počet zasahujících. Tady může každá, byť i banální chyba, znamenat pro hasiče velké nebezpečí.
Po dlouhém čekání v pořadníku se nám podařilo pro naše hasiče zajistit výcvik ve flashover kontejneru v Hamrech u Prostějova. Jedná se asi o nejnáročnější druh nácviku zdolávání požáru. Hasiči bojují s reálným ohněm. Výjimkou u tohoto druhu přípravy nejsou ani drobná zranění…

 

 

Činnost jednotky v 2. čtvrtletí roku 2015

Výpis jednotlivých událostí v roce 2015

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice