Činnost jednotky ve 3. čtvrtletí roku 2016

4

Během prvních tří čtvrtletí zasahovali hasiči z kopřivnické jednotky celkem u 191 mimořádných událostí, což je ve sledovaném pětiletém období nejvyšší počet. Nejvyšší bude také škoda, kterou napáchal oheň při požáru obchodního centra v závěru září. Zatím se jedná o druhý největší požár v Moravskoslezském kraji v roce 2016.

 

 

Počet zásahů ve 3. čtvrtletí: 56

Rozdělení podle druhu událostí:3q-2016

 • požár: 9
 • technická pomoc: 30
 • dopravní nehoda: 12
 • únik nebezpečných látek: 2
 • záchrana osob a zvířat: 2
 • planý poplach: 1

 

 

 

 

Ve třetím čtvrtletí vyjížděli hasiči k nezvykle velkému počtu dopravních nehod. Za zvláštní zmínku stojí jedna z nich, která se stala 2. srpna na ulici Čs. armády poblíž autobusových zastávek, kdy došlo k vzájemné kolizi celkem tří osobních automobilů. Jedno z vozidel se po krátké chvilce vznítilo a posléze se dalo samovolně do pohybu. Největší práci však měla naše jednotka koncem září. V neděli, 25. 9. odpoledne, v 15:44, byli hasiči vysláni k požáru v areálu nákupní zóny na ulici Štefánikově. Už během jízdy k zásahu byl viditelný hustý dým. Na místo události jsme přijeli v 15:50 a ihned bylo operační středisko požádáno o vyslání dalších sil a prostředků. V době příjezdu již hořela střecha objektu prodejny sportovních potřeb, bezprostředně ohroženy byly i navazující provozovny (prodejna oděvů a obuvi). Postupně byl vyhlášen II. a III. stupeň poplachu. Velení zásahu si převzal krajský řídící důstojník Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Na místě zasahovalo celkem 17 jednotek požární ochrany. K hašení střechy objektu byly postupně nasazeny celkem čtyři kusy výškové techniky – 2 x automobilový žebřík z kopřivnické jednotky a ze stanice HZS MSK v Novém Jičíně a dvě plošiny, jedna z jednotky SDH Frenštát p. R., druhá ze stanice  HZS MSK Ostrava-jih. Na místo bylo povoláno i mobilní operační středisko a chemická laboratoř HZS Moravskoslezského kraje k monitoringu ovzduší ve městě. Konečná likvidace požáru byla oficiálně vyhlášena až na druhý den po poledni. Příčiny požáru jsou v šetření, předběžná škoda byla odhadnuta na 50 mil. Kč.

Počet zásahů v 1. až 3. čtvrtletí: 191

Rozdělení podle druhu událostí:1-3q-2016

 • požár: 25
 • technická pomoc: 127
 • dopravní nehoda: 17
 • únik nebezpečných látek: 6
 • záchrana osob a zvířat: 6
 • planý poplach: 10

 

 

 

 

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. až 3. čtvrtletí v letech 2012 – 2016

 • 2012: celkem událostí: 157
 • 2013: celkem událostí: 161
 • 2014: celkem událostí: 172
 • 2015: celkem událostí: 173
 • 2016: celkem událostí: 191

1-3q-2016-porovnani

Ve třetím čtvrtletí byla připravena dvě cvičení. První, taktické, ve spolupráci s jednotkou HZS MSK ze stanice Nový Jičín, bylo věnováno zásahům u dopravních nehod. Druhé bylo prověřovacím a simulovalo požár elektroinstalace v budově městského úřadu. Velkou část svého volného času věnovali hasiči zejména osvojení si ovládání „nové“ výškové techniky, která byla jednotce zapůjčena do užívání od HZS Moravskoslezského kraje. Hasiči získali automobilový žebřík s dostupnou výškou 30 metrů, který nahradil ve službě legendární typ AZ 30 IFA.

foto-clanek-az-cas

AZ 30 Renault Camiva EPA 30S spolu s prvovýjezdovým vozem CAS 24 Tatra 815

Letos si připomněli kolegové ze Štramberka 140 let od založení tamního hasičského sboru. Na jejich oslavách jsme samozřejmě nemohli chybět. Na statickou ukázku jsme přivezli náš prvovýjezdový vůz a zapojili jsme se i do dynamické části programu, kdy hasiči předvedli vyprošťování zraněné osoby z havarovaného vozidla.

Činnost jednotky v 1. čtvrtletí roku 2016

Činnost jednotky ve 2. čtvrtletí roku 2016

Výpis jednotlivých událostí v roce 2016

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice