Činnost jednotky ve 3. čtvrtletí roku 2018

IMG_796952 zásahů si připsala na konto jednotka ve 3. čtvrtletí roku 2018. To je téměř shodný počet, jako ve čtvrtletí předcházejícím. Dramaticky ale narostly události evidované v režimu „ostatní činnost“, kterých bylo 39 (oproti 4 v celém prvním pololetí). O to se postaraly typické letní zásahy – likvidace nebezpečného hmyzu. Hasiči byli vysláni k 9 ti dopravním nehodám. Poněkud smolným místem se v tomto období stala pro řidiče ulice Obránců míru, kde se na silnici II/482 stala polovina všech nehod ve městě. Jednou vyjížděli hasiči k dopravní nehodě se zraněním do Lichnova na silnici I/58, jednou do Ženklavy a jednou do Lubiny.

Počet zásahů v 3. čtvrtletí: 52

Rozdělení podle druhu událostí:

• požár: 5
  • technická pomoc: 32
  • dopravní nehoda: 9
  • únik nebezpečných látek: 0
  • záchrana osob a zvířat: 4
  • planý poplach: 2

Nejvážnější nehoda se stala 21. září v brzkých ranních hodinách, kdy osobní automobil tovární značky Škoda Superb sjel na příjezdu do města mimo vozovku, převrátil se a zůstal ležet na boku, ve svahu, opřený o stromy. Cestou s sebou strhl ještě zábradlí instalované na betonovém propustku, které doslova příčně propíchlo kabinu posádky v přední části a jen shodou náhod minulo řidiče. Toho museli hasiči vyprosti pomoci hydraulického vyprošťovacího zařízení. K vytažení havarovaného vozidla musel přijet speciální vyprošťovací automobil na podvozku T 815 VVN 8×8.

Ve dvou vlnách potrápil obyvatele našeho regionu silný vítr a to 19. a 20. září a poté 23. a 24. září. Hasiči vyjížděli celkem ke 4 událostem.

Po delší době se vyskytly také zvířecí zásahy. Jednou hasiči zachraňovali kotě ze stromu a dvakrát pomáhali dostat se z pasti u telekomunikačního stožáru v Průmyslovém parku čápovi.

Počet zásahů v 1. až 3. čtvrtletí: 149

Rozdělení podle druhu událostí:

• požár: 22
  • technická pomoc: 94
  • dopravní nehoda: 17
  • únik nebezpečných látek: 5
  • záchrana osob a zvířat: 5
  • planý poplach: 6

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. až 3. čtvrtletí v letech 2014 – 2018

• 2014: celkem událostí: 172
  • 2015: celkem událostí: 173
  • 2016: celkem událostí: 191
  • 2017: celkem událostí: 161
  • 2018: celkem událostí: 149

Pozn.:
Významný nárust zásahů v kategorii technická pomoc v roce 2016 je zapříčiněn extrémními přívalovými srážkami, které zasáhly území města Kopřivnice na konci května roku 2016.

Odborná příprava ve třetím čtvrtletí se soustředila na zdokonalení si praxe v obsluze a použití různých druhů čerpadel a praktický výcvik absolvovali také členové s odbornou způsobilostí pro používání motorových a rozbrušovacích pil u jednotek požární ochrany. Zejména pilaři mají v tomto kalendářním roce více práce. V každém, čtvrtletí se najde období, kdy ukáže svou sílu právě vítr…

Výpis jednotlivých událostí v roce 2018

Činnost jednotky v 1. čtvrtletí roku 2018