Činnost jednotky ve 4. čtvrtletí roku 2017

DSC_0653Celkem 62 x zasahovali hasiči z kopřivnické jednotky v posledním čtvrtletí roku. Vyšší počet zásahů má na svědomí zejména silný vítr, který náš region potrápil hlavně na konci října a v půli prosince, kdy hasiči odstraňovali zejména vyvrácené stromy. Celkový počet zásahů za rok 2017 dosáhl čísla 223. Kromě toho vyjížděli hasiči ještě k 19 neakutním událostem, klasifikovaných v kategorii „ostatní činnost“.

 

 

Počet zásahů ve 4. čtvrtletí: 62

Rozdělení podle druhu událostí:

 • požár: 3
 • technická pomoc: 45
 • dopravní nehoda: 8
 • únik nebezpečných látek: 1
 • záchrana osob a zvířat: 2
 • planý poplach: 3

 

 

 

 

Silný vítr, který hned několikrát potrápil kopřivnicko, si vynutil celkem 12 zásahů. Nejvíce práce měli hasiči 11. prosince večer a zejména pak na druhý den, kdy likvidovali následky silného nočního větru. Hasiči odstraňovali spadlé stromy z komunikací drátů elektrického vedení nebo nebezpečně nahnutých nad zaparkovanými automobily či na budovy.

Tragicky znějící událost – spadlé zastřešení nástupiště na vlakovém nádraží – se naštěstí obešla bez vážnějších následků. Při opravách probíhajících v prostorech vlakového nádrží došlo 1. prosince ke zborcení právě demontované ocelové konstrukce zastřešení 1. nástupiště. Pod troskami zůstali dva dělníci firmy provádějící demontáž. Shodou náhod se nad nimi vytvořila jakási kapsa a pouze s lehkými zraněními se jim podařilo dostat z pod trosek. Hasiči na místě provedli další průzkum, zabezpečili celou oblast a prováděli kontinuální měření unikajícího plynu (trosky ocelové konstrukce zavalily také svařovací soupravu a další tlakovou láhev s technickým plynem, kterou poškodily).

Několikrát (celkem 5 x) během posledního čtvrtletí zajišťovala kopřivnická jednotka nad rámec běžného výkonu služby pohotovost s výškovou technikou pro celý územní odbor (okres) jako náhrada za v tu dobu nedostupný automobilový žebřík ze stanice Nový Jičín. Pro tyto účely byla vyčleněna zvláštní posádka.

Mezi zajímavé zásahy patřila také záchrana tatínka (31. 10.), kterého malé dítě nedopatřením uvěznilo na balkóně nebo noční pátrání po účastnících dopravních nehody s využitím termokamery na žádost Policie ČR (11. 11.).

Zásahová činnost v roce 2017 byla symbolicky ukončena ohňostrojem, o který se postaral jiskřící stykač na sloupu vysokého napětí 29. prosince.

Počet zásahů v roce 2017: 223

Rozdělení podle druhu událostí:

 • požár: 32
 • technická pomoc: 137
 • dopravní nehoda: 25
 • únik nebezpečných látek: 10
 • záchrana osob a zvířat: 12
 • planý poplach: 7

 

 

Porovnání počtu a skladby událostí v letech 2013 – 2017

 • 2013: celkem událostí: 197
 • 2014: celkem událostí: 231
 • 2015: celkem událostí: 205
 • 2016: celkem událostí: 236
 • 2017: celkem událostí: 223

 

V rámci výcviku absolvovala část jednotky odbornou stáž na stanici v Novém Jičíně. Další činnost v této oblasti byla směřována zejména k osvojení si ovládání nové techniky, zejména CAS 30 T 815-7.

V listopadu proběhlo v aule VUT v Brně vyhodnocení Ankety dobrovolní hasiči roku. Naše jednotka byla odbornou komisí zařazena mezi pět finalistů pro oblast severní Moravy. Tentokrát jsme ovšem nedostali takový počet hlasů od veřejnosti, abychom dosáhli na „medailovou“ pozici. Přesto děkujeme všem, kteří nás formou sms nebo internetového hlasování podpořili. Již samotná nominace je velkým úspěchem.

25. října proběhlo na prostranství před radnicí slavnostní předání nové techniky jednotkám SDH zřizovaných městem Kopřivnice. Kromě naši jednotky, která převzala díky evropským dotacím novou cisternovou automobilovou stříkačku pro velkoobjemové hašení a dopravní automobil, byly slavnostně předány také nové dopravní automobily pro všechny jednotky místních částí Lubina, Vlčovice a Mniší, které město ze svého rozpočtu zakoupilo v uplynulých dvou letech.

Čtěte také:

Reportáž ze slavnostního předání techniky
CAS 30 TATRA 815-7
DA – VW Transporter

Činnost jednotky v 1. čtvrtletí roku 2017

Činnost jednotky ve 2. čtvrtletí roku 2017

Činnost jednotky ve 3. čtvrtletí roku 2017

Výpis zásahů v roce 2017

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice