Činnost jednotky ve 4. čtvrtletí roku 2018

IMG_4549

V posledním čtvrtletí roku vyjížděla kopřivnická jednotka celkem k 56 zásahům. Dalších 6 událostí spadalo do neakutního režimu a je zařazeno v kategorii „ostatní činnost“. V celkovém součtu za celý kalendářní rok to pak bylo celkem 250 událostí z čehož bylo 205 zásahů kdy hrozilo nebezpečí z prodlení a zbylých 45 událostí je evidovaných jako ostatní činnost. Skladba druhů událostí se nijak nevymyká dlouhodobému průměru, za zmínku ovšem stojí klesající počet požárů v posledních 5 letech. Není tomu ale tak u způsobených škod, které byly např. v loňském roce právě v posledních 5 letech nejvyšší.

Počet zásahů v 4. čtvrtletí: 56

Rozdělení podle druhu událostí:

• požár: 5
  • technická pomoc: 34
  • dopravní nehoda: 6
  • únik nebezpečných látek: 2
  • záchrana osob a zvířat: 4
  • planý poplach: 5

Mezi nejzajímavější zásahy patřily opět dopravní nehody. Poněkud kuriózní, pro řidiče naštěstí bez újmy, byl nekontrolovaný pohyb osobního vozidla po mokré louce 2. října v místní části Mniší. To asi po dvou stech metrech divoké jízdy skončilo v hluboké rokli. Řidiči se podařilo vozidlo včas opustit. Při nehodě motocyklu 6. října, opět v Mniším, zasahovala i letecká záchranná služba, která transportovala zraněného motorkáře na trauma centrum do fakultní nemocnice v Ostravě Porubě. Ještě tragičtější však byla srážka osobního automobilu s chodcem 11. prosince na ulici Kpt. Jaroše v Kopřivnici…

Hrozivě vypadalo oznámení o události jež se stala v lese pod Červeným kamenem. Pod stromem měl zůstat zavalený dělník. Ten už byl však v době příjezdu záchranářů vyproštěn. Hasiči ovšem zajišťovali dlouhý transport zraněného náročným terénem k sanitnímu vozidlu.

Z většiny ohlášených požárů byly nakonec plané poplachy, zpravidla iniciované elektrickou požární signalizací. Mezi ty, jež stojí za zmínku, patří požár v motorovém prostoru linkového autobusu 6. listopadu v Kopřivnici a požár dřevěného přístavku s udírnou u rodinného domu, ke kterému vyjížděli hasiči 27. prosince do Příbora.

A i v posledním kvartále foukalo, i když poněkud méně než v předchozích obdobích. Silný vítr zaměstnal (nejen) hasiče na konci října a vynutil si tři výjezdy. Jednou k vyvrácenému stromu na ulici Obránců Míru a dvakrát k uvolněným plechům na domě na Masarykově náměstí.

Počet zásahů v roce 2018: 205

Rozdělení podle druhu událostí:

• požár: 27
  • technická pomoc: 128
  • dopravní nehoda: 23
  • únik nebezpečných látek: 7
  • záchrana osob a zvířat: 9
  • planý poplach: 11

Porovnání počtu a skladby událostí v letech 2014 – 2018

• 2014: celkem událostí: 231
  • 2015: celkem událostí: 205
  • 2016: celkem událostí: 236
  • 2017: celkem událostí: 223
  • 2018: celkem událostí: 205

Pozn.:
Vyšší počet zásahů v kategorii technická pomoc v roce 2016 je zapříčiněn extrémními přívalovými srážkami, které zasáhly území města Kopřivnice na konci května roku 2016.

Odborná příprava poslední tři měsíce v roce zahrnovala kromě běžného školení několik zajímavých bloků. Strojníci se zúčastnili zdokonalovacího výcviku na polygonu v centru bezpečné jízdy Libros v Ostravě, dalším tématem byl výcvik v protichemických oblecích simulující zásah na nebezpečnou látku na stanici HZS v Novém Jičíně a základní lezecká příprava zaměřená zejména na sebezáchranu hasiče a obecné pravidla při pracích ve výškách a nad volnou hloubkou.

A změny se udály i v technice. Jednotka dostala dary od Moravskoslezského kraje, který každoročně ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem, nějakým způsobem koncepčně rozšiřuje či obnovuje věcné prostředky u jednotek požární ochrany zařazených do kategorie JPO II a III. V letošním roce jsme dostali do užívání automatický externí defibrilátor (AED) a průmyslový vysavač.

Další novinkou je bezpečnostní polep na prvovýjezdovém voze sestávající se z podélných fluoresenčních žlutých pruhů a zadního šrafováni typu shevron v provedení dle Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Výpis jednotlivých událostí v roce 2018

Činnost jednotky v 1. čtvrtletí roku 2018