Činnost ve 3. čtvrtletí roku 2011 a celkový souhrn od počátku roku

uvod1. října, začíná poslední čtvrtletí roku 2011. Do konce září, za první tři čtvrtletí roku, vyjížděli hasiči ve svém hasebním obvodu, celkem ke 172 událostem, z toho 70 zásahů bylo ve třetím kvartále. Nejčetnějšími výjezdy byly zásahy spojené s různými druhy technické pomoci – v letních měsících především likvidace nebezpečného hmyzu. Oproti minulému roku, kdy hasiči vyjížděli za celý rok pouze k 6-ti takovým případům, tak letos to bylo již 44x.

Počet zásahů v 3. čtvrtletí: 70

Rozdělení podle druhu událostí:g1

– požár: 8

– technická pomoc: 54

– dopravní nehoda: 2

– únik nebezpečných látek: 1

– záchrana osob a zvířat: 5

– planý poplach: 0

Hasiči ale měli taky plno práce i s ohněm. Ve třetím čtvrtletí vyjížděli k osmi požárům. 22. 7. hasili zchátralý, avšak obývaný domek v místní části Lubina. Jeho obyvatelé i se zvířaty vyvázli naštěstí bez zranění, dům se již však stal neobyvatelným. Škodu 200 tis. Kč napáchaly plameny na stavebním stroji, který vzplál 25. 7. na stavbě obchvatu Příbora. V samotném městě hasiči zasahovali u dvou bytových požárů menšího rozsahu a taky u několika požáru kontejnerů. Požár s nejvyšší škodou, přes 1 mil. Kč, způsobil oheň na zemědělském objektu v Prchalově, kde byl operačním střediskem vyhlášen II. stupeň požárního poplachu. Uchráněné hodnoty byly vyčísleny na více než 10 mil Kč. Úsměvný byl zásah 10. 7. , kdy hasiči vyjížděli k požáru elektrického rozvaděče – na místě se však ukázalo, že kouř pocházející z rozvodné skříňky má na svědomí slimák, který svým tělem propojil fáze…

Během července až září vyjížděli hasiči pouze ke dvěma, ale o to vážnějším dopravním nehodám. 26. 7. zasahovali u železniční dopravní nehody v obci Mořkov, kde se na přejezdu střetla motorová drezína s osobním vozidlem. Řidič auta měl velké štěstí, že projíždela právě jen lehká motorvá drezína, jinak by byly následky nehody mnohem tragičtější. 1. 8. ve večerních hodinách zasahovala jednotka společně s profesionálními kolegy ze stanice Nový Jičín u dopravní nehody osobního vozidla na lesní cestě pod Bílou horou. Zaklíněného řidiče se podařilo vyprostit až pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení.

Hasiči zasahují taky při záchraně osob. V městské aglomeraci se jedná obvykle o vyproštění osob z výtahů. Z tohoto pohledu se uplynulé období poněkud vymyká. 2. 7. např. hasiči pomáhali malému dítěti dostat se sevření prolézačky na dětském hřišti, 7. 9. vyprošťovali zraněného muže z větrací šachty u komerčního objektu a 29. 9. si vyžádala pomoc hasičů rodina dítěte, které zůstalo nedopatřením uvězněno v automobilu.

Počet zásahů v 1. až 3. čtvrtletí 2011: 172

Rozdělení podle druhu událostí:g2

– požár: 33

– technická pomoc: 116

– dopravní nehoda: 10

– únik nebezpečných látek: 1

– záchrana osob a zvířat: 9

– planý poplach: 3

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. až 3. čtvrtletí v letech 2008 – 2011

2008: celkem událostí: 78

2009: celkem událostí: 179

2010: celkem událostí: 128

2011: celkem událostí: 172

g3
Zásahy v roce 2011

Shrnutí za 1. čtvrtletí

Shrnutí za 2. čtvrtletí

V rámci odborné přípravy se kromě pravidelného školení jednotky uskutečnil na Větřkovické přehradě praktický výcvik na vodě. Hasiči si procvičili a zdokonalili techniku ovládání člunu, záchranu osob na klidné vodě a poskytování první pomoci. Strojníci pravidelně jezdí na kondiční jízdy. Jejich trasa bývá záměrně plánována i přes problematické části města (zejména sídliště) s důrazem na možnosti ustavení techniky při zásahu. Součástí odborné přípravy je i Rallye Albrechtice – soutěž dobrovolných jednotek v záchranářských disciplínách, které se naši hasiči pravidelně již několik let účastní. Letos obsadili v silné konkurenci vynikající 2. místo, když jim vítězství uniklo doslova o vlas.

Během letních měsíců probíhala také řada soutěží. Těch nejtěžších – závodů TFA – se i letos účastnili naši hasiči. Celkem tři členové se zapojili do bojů o Pohár ředitele HZS MSK a v konkurenci hasičů z celé ČR se rozhodně neztratili.

Jednotka se rovněž prezentovala veřejnosti na několika akcích. Na pozvání VVUÚ Radvanice představili hasiči svoji techniku na dni otevřených dveří v areálu pokusné štoly Štramberk a s CAS 24 se účastnili také oslav 140 let hasičů města Příbor.