Cvičení "Tunel 2012"

uvodSilnice 1/48 je vedle dálnice D1 páteřní komunikací našeho regionu s mezinárodním významem. Postupně dochází k její rekonstrukci na silnici dálničního typu. Jeden takový úsek s velkou mimoúrovňovou křižovatkou byl vystavěn jako součást obchvatu Příbora. 13. prosince se otevře další, téměř 10 km dlouhý úsek z Rychaltic do Frýdku Místku, jehož součástí je i tunel a právě zásah v tunelu byl námětem několika taktických cvičení.

Taktické cvičení 5. 12. 2012

Tunel na R 48 v obci Lysůvky má délku sice jen 160 m, ale je součástí „zářezu“ do okolního terénu a celý tento úsek má délku přibližně 1,5 km. V případě mimořádné události v tomto úseku není možnost úniku „do strany“ (mimo dvou východů na každé straně tunelu). Na 4., 5. a 6. 12. byly naplánovány taktická cvičení předurčených jednotek pro zásah na této komunikaci. V jednotlivých dnech se na cvičeních vystřídaly všechny směny HZS MSK a 9 předurčených dobrovolných jednotek.

201212070956_tunel-mapa

Samotnému cvičení předcházel odborný seminář pro velitele jednotek, kde byli přítomni zástupci seznámeni se stavbou a specifiky zásahu v tunelech. Byly zmíněny i zkušenosti s provozem tunelu Klimkovice na D1. S obsahem semináře byli seznámeni ještě před samotným cvičením všichni členové naši jednotky na jednom z pravidelných školení. Naše jednotka se zúčastnila taktického cvičení na směně „A“ ve středu 5. 12. Námětem byla hromadná dopravní nehoda nákladního automobilu, autobusu a několika osobních vozidel. Komplikací byl požár po dopravní nehodě. Hasiči museli nejprve vytvořit dopravní a útočné vedení, co nejrychleji zlikvidovat požár a zahájit záchranné práce. Ty musely probíhat v první fázi právě díky požáru v dýchací technice. V několika osobních vozidlech, které byly převráceny na bok nebo na střechu zůstali zaklíněni lidé. Hasiči museli použít k jejich vysvobození i hydraulické vyprošťovací zařízení…. Jedním z cílů cvičení bylo také prověřit taktiku vedení zásahu, komunikaci a spolupráci jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Cvičení se zůčastnily jednotky HZS MSK ze stanic Frýdek Místek, Nový Jičín a Ostrava, dobrovolné jednotky z Frýdlantu n. O., Příbora a Kopřivnice, dále několik posádek zdravotnické záchranné služby a Policie ČR.


Reportáž ČT ze 2. cvičení 5. 12. 2012

Článek a foto z 1. cvičení na serveru požáry.cz


Prověřovací cvičení 12. 12. 2012

Podobný scénář mělo i prověřiovací cvičení ve středu 12. 12. 2012. Hasiči museli rovněž likvidovat požár vzniklý po dopravní nehodě a provést záchranu osob, které zůstaly uvězněny ve vozidlech…Zdroj fotografií:  HASIČI.tv 
Článek, foto a video z prověřovacího cvičení na serveru hasici.tv

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice