Den IZS 2014

uvod

V rámci oslav 130 let od založení hasičského sboru v Kopřivnici jsme 30. května 2014 ve spolupráci s městem Kopřivnice a Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje uspořádali preventivně výchovnou akci pro širokou veřejnost. Kromě hasičů se do akce zapojily také další složky integrovaného záchranného systému – Policie ČR, Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje, nebo třeba Armáda ČR.

Program akce byl rozdělen do dvou bloků – dopoledního a odpoledního. Postupně se představili mladí hasiči, kteří předvedli požární útok, poté již „velcí“ hasiči z naší jednotky spolu s kolegy ze stanice Nový Jičín ukázali, jak vypadá zásah při požáru výškové budovy, kterou představovala radnice. Součástí zásahu byla i záchrana osoby pomocí automobilového žebříku. Lezecká skupina pak předvedla alternativní způsob záchrany zraněné osoby z výšky pomocí lanové techniky. Rolí figurantů se v obou případech zhostili představitelé vedení města, konkrétně místostarostové paní Dagmar Rysová a pan Miroslav Kopečný.

Policie ČR předvedla ukázku výcviku služebních psů a zadržení pachatele ujíždějícího ve vozidle.

Všechny základní složky integrovaného záchranného systému pak předvedly společný zásah u dopravní nehody.
Fotogalerie z akce
Odpolední program byl navíc obohacen o historický zásah, který spolu se svým vozidlem Tatra 26/30 z roku 1929 předvedli hasiči ze Štramberka.Během celé akce bylo k vidění i spoustu techniky. Přítomny byly samozřejmě všechna současná vozidla naší jednotky, tedy CAS 24 T815, CAS 32 T815, AZ 30 IFA a DA MB Vito.  Ze stanice Nový Jičín přijel mimo jiné nejnovější přírůstek – velkoobjemová cisterna na podvozku „sedmičkové“ Tatry. Hasiči z letiště Leoše Janáčka v Mošnově přivezli speciál Buffalo z dílen rakouského nástavbáře Rossenbauer. Z centrální stanice HZS MSK v Ostravě Zábřehu přijel vyprošťovací speciál „Bizon“. Podobné vozidlo, ale na terénním podvozku určené pro využití v armádě, zapůjčila Tatra Trucks a.s. Kromě současné techniky jsme se snažili ve spolupráci s okolními sbory představit veřejnosti i techniku z doby dávno i nedávno minulé.


Přehled hasičské techniky

– Stříkačka tažená koňmi – Hasiči Frenštát p. R.

– Automobilová stříkačka Tatra 26/30 – Hasiči Štramberk

– Dopravní automobil Tatra 805 – Technické muzeum Tatra

– CAS 25 Škoda 706 RTHP – Hasiči Závišice

– CAS 32 Tatra 148 – Hasiči Veřovice (bývalé vozidlo naši jednotky)

– CAS 25 Liaz 101 – Hasiči Sedlnice

– CAS 20 Tatra 815 – Hasiči Hodslavice

– CAS 15 MB Atego – HZS MSK, stanice Nový Jičín

– CAS 30 Tatra 815-7 – HZS MSK, stanice Nový Jičín

– AZ 30 Iveco Magirus – HZS MSK, stanice Nový Jičín

– VEA Nissan L 200 – HZS MSK, stanice Nový Jičín

– VA Nissan Outlander – HZS MSK, stanice Nový Jičín

– VYA MB Actros „Bizon“ – HZS MSK, stanice Ostrava-Zábřeh

– CAS 40 MB Actros „Buffalo“ – HZS letiště Leoše Janáčka Ostrava

– CAS 24 Tatra 815 – Hasiči Kopřivnice

– CAS 32 Tatra 815 – Hasiči Kopřivnice

– AZ 30 IFA – Hasiči Kopřivnice

– DA MB Vito – Hasiči Kopřivnice

 

Kromě hasičské techniky bylo k vidění i několik vozidel Policie ČR včetně lehkého obrněného transportéru nebo třeba vojenský vyprošťovací automobil.

13


Článek na serveru požáry.cz  (obsahuje přes 60 dalších fotografií z akce)

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice