Den s IZS 2024

IMG_1552

V sobotu 1. června dopoledne uspořádal Sbor dobrovolných hasičů Kopřivnice Den se složkami integrovaného záchranného systému. Akce byla součástí celoročního programu věnovaného 140. výročí založení obecního hasičského sboru v Kopřivnici. Prvním počinem uspořádaným pod záštitou kopřivnických hasičů byla 20. dubna okrsková soutěž a soutěž O pohár rady města Kopřivnice v požárním sportu. Další z akcí, tentokrát určenou pro širokou veřejnost, byl právě tento Den s IZS a v létě budeme realizovat tematickou výstavu v proskleném pavilónu v nově zrekonstruovaném centru města.

 

Na prostranství před budovou radnice si mohli návštěvníci prohlédnout zejména soudobou požární techniku. Byly k vidění nejmodernější vozidla, které v současnosti zasahují v našem regionu, a to prvovýjezdové cisterny CAS 20 a 24 na podvozku Tatra modelové řady TERRA a TERNNo1, velkokapacitní cisterna CAS 30 na podvozku TATRA 815-7 (slangově označovaná jako „sedmička“). Z Letiště Ostrava přivezli tamní hasiči ukázat speciál Rosenbauer Buffalo na podvozkové platformě Mercedes – Benz Actros. Výškovou techniku reprezentovala modernizovaná plošina AP 27 na podvozku T 815 hasičů města Frenštát p. R. Automobilový žebřík AZ 30 Renault – Camiva přivezli hasiči z kopřivnické stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Historickou techniku reprezentovaly dvě Tatry. Historický model T 26/30 z roku 1929 od kolegů ze Štramberka a novější, ale už téměř 50. letá Tatra 148, která stále slouží u jednotky v obci Veřovice. Toto vozidlo s registrační značkou NJA 01 47 je zajímavé tím, že se jedná o původní kopřivnickou cisternu. Do služby byla zařazená jako nové vozidlo v roce 1980 a u naší jednotky sloužila nepřetržitě 32 let. 

 

PŘEHLED VYSTAVENÉ TECHNIKY:

 • Prvovýjezdová cisterna CAS 20 TATRA 815-2 TERRA
 • Prvovýjezdová cisterna CAS 24 TATRA 815-2 TERNNo1
 • Velkokapacitní cisterna CAS 30 TATRA 815-7
 • Automobilová plošina AP 27 T 815
 • Automobilový žebřík AZ 30 Renault CAMIVA
 • Letištní speciál CAS 55 BUFFALO MB ACTROS
 • Velkokapacitní cisterna historická CAS 32 TATRA 148
 • Automobilová stříkačka historická AS TATRA 26/30
 • Dopravní automobil DA VW TRANSPORTER
 • Velitelský automobil VEA ŠKODA KODIAQ
 • Velitelský automobil VEA HYUNDAI TUCSON
 • Kontejnerový automobil KA MB ACTROS
 • POLICIE ČR – prvosledový vůz ŠKODA KODIAQ
 • MĚSTSKÁ POLICIE – VW CADDY PANAMERICANA
 • SANITA ČČK VW TRANSPORTER
 • TATRA PHOENIX (SŠ a VOŠ Kopřivnice)

Kromě hasičské techniky byly k vidění také policejní vozy městské i státní policie nebo sanitka Českého červeného kříže. V edukativním stánku červeného kříže si mohli návštěvníci vyzkoušet praktiky resuscitace a hned vedle, ve stánku prevence HZS, hasiči zejména dětem pomocí her vštěpovali základy požární prevence. Pro starší děti byl určen stánek Střední odborné školy a vyšší odborné školy požární ochrany ve Frýdku Místku a prezentovala se i místní „průmyslovka“ se svým novým vozidlem autoškoly vzniklým v rámci projektu Tatra do škol.

V průběhu akce mohli návštěvníci zhlédnout celkem 4 dynamické ukázky. 2 x vyprošťování osob z havarovaného vozidla, kdy hasiči prezentovali práci u dopravní nehody, a to včetně příjezdu a odposlechu rádiové komunikace mezi velitelem zásahu a operačním střediskem. Na dalších dvou ukázkách předvedli hasiči likvidaci požáru hořlavých kapalin pomocí ručního hasicího přístroje.

 

IMG_1527

 

Kromě zážitků povznášejících duši nezapomněli hasiči ani na plné žaludky a připraveny byly i stánky s občerstvením, kde musíme vyzdvihnout zejména vynikající řemeslné pivo z pivovaru Olbrew v Sedlnicích. 🙂

 

 

PARTNEŘI AKCE:

 • HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR Moravskoslezského kraje
 • POLICIE ČR, obvodní oddělení Kopřivnice
 • MĚSTSKÁ POLICIE Kopřivnice
 • ČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ, oblastní spolek Ostrava
 • HASIČSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA Letiště Ostrava
 • JSDH Frenštát p. R.
 • JSDH Veřovice
 • JSDH Štramberk
 • SŠ a VOŠ Kopřivnice
 • SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek
 • Město KOPŘIVNICE

 

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice