Výcvik a odborná příprava

V průběhu únorového oteplení se vyskytly ideální podmínky pro nácvik technik záchrany osob propadnutých ledem. V úterý 14. února, kdy byla na hladině větřkovické vodní nádrže akorát taková propadající se, nestabilní ledová plocha, proběhl výcvik kopřivnických hasičů.

Frenštát p. R. - Taktické cvičení zaměřené na zásah s výskytem nebezpečné látky. Tématem byl únik chlóru z technologického zařízení úpravy vody v aquaparku ve Frenštátu p. R. Do cvičení byly zapojeny jednotky požární ochrany dle aktuální havarijní karty zpracované pro tento objekt. Kromě místně příslušné jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, kterou je stanice Kopřivnice se cvičení účastnila samozřejmě místní jednotka SDH Frenštát p. R., jednotka SDH Kopřivnice a jednotka HZS MSK z centrální hasičské stanice Územního odboru Nový Jičín.

Ve středu 9. listopadu 2022 proběhl v dopoledních hodinách na autovrakovišti v Ženklavě výcvik vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Kopřivničtí hasiči jsou v rámci koncepce dobrovolných jednotek v Moravskoslezském kraji předurčeni na zásahy u dopravních nehod a mají v této oblasti rozšířenou odbornou přípravu. Kromě praktického výcviku probíhá během roku také teoretická odborná příprava, kde si členové jednotky připomenou zásady bezpečnosti práce a taktické postupy, případně novinky z problematiky dopravních nehod. Na vraku vozidla si letos hasiči vyzkoušeli několik variant možných postupů při tvorbě vstupu do vozidla pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Letošní výcvik byl rozšířen novinkami týkajících se stabilizace vozidla, práce se stabilizačními tyčemi Holmatro, a také elektromobility. Samotné elektromobily představují pro hasiče nové hrozby, které doposud u běžných vozidel nebyly, a proto je zapotřebí se vzdělávat v této oblasti. Připomeňme, že na prvovýjezdovém voze je kompletní vybavení na dopravní nehody, zcela srovnatelné s výbavou takových vozidel u Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Kopřivnice, Smetanova - V úterý 16. srpna 2022 odpoledne otřásl budovou autoservisu na ulici Smetanově v Kopřivnici výbuch a po něm následoval požár. Uvnitř objektu se měl nacházet větší počet osob. Takový byl námět taktického cvičení jednotek požármí ochrany. 

Kopřivnice, Husova ulice, krytý bazén -Jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice v Kopřivnici spolu s JSDH Kopřivnice, jakožto jednou ze tří dobrovolných jednotek v územním odboru Nový Jičín předurčených na zásahy s výskytem nebezpečných látek vyjížděly společně v pondělí 25. dubna 2022 po 9. hodině ranní k úniku chlornanu sodného z technologické místnosti krytého bazénu v Kopřivnici. Nejednalo se však o ostrý zásah, nýbrž o taktické cvičení…

Kopřivnice, Větřkovická přehrada, 2. 2. 2022 - výcvik záchrany osob propadnutých zamrzlou vodní hladinou.

Dopravní nehoda s vyproštěním osob - to byl hlavní námět prověřovacího cvičení jednotky. Hlavním aktérem se však stal právě sloužící velitel a dlouholetý bývalý příslušník Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, Jaroslav Novotný, který ke konci prosince oslaví kulaté narozeniny. Celé cvičení se podařilo opravdu dokonale utajit s Jarda neměl do poslední chvíle nejmenší tušení, že jediné auto co bude stříhat, bude papírový model a v něm ukrytý dárek. K významnému životnímu jubileleu mu přímo na místě kromě člénů jednotky popřáli také bývalí kolegové z Hasičského záchranného sboru a sloužící směna ze stanice Kopřivnice,

Taktické cvičení jednotky HZS MSK ze stanice Kopřivnice a JSDH Kopřivnice na zimním stadiónu v Kopřivnici.

17. 2. 2021, vodní dílo Větřkovice - výcvik na zamrzlé vodní hladině.

1 2 ... 8

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice