Výcvik a odborná příprava

Kopřivnice, Smetanova - V úterý 16. srpna 2022 odpoledne otřásl budovou autoservisu na ulici Smetanově v Kopřivnici výbuch a po něm následoval požár. Uvnitř objektu se měl nacházet větší počet osob. Takový byl námět taktického cvičení jednotek požármí ochrany. 

Kopřivnice, Husova ulice, krytý bazén -Jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice v Kopřivnici spolu s JSDH Kopřivnice, jakožto jednou ze tří dobrovolných jednotek v územním odboru Nový Jičín předurčených na zásahy s výskytem nebezpečných látek vyjížděly společně v pondělí 25. dubna 2022 po 9. hodině ranní k úniku chlornanu sodného z technologické místnosti krytého bazénu v Kopřivnici. Nejednalo se však o ostrý zásah, nýbrž o taktické cvičení…

Kopřivnice, Větřkovická přehrada, 2. 2. 2022 - výcvik záchrany osob propadnutých zamrzlou vodní hladinou.

Dopravní nehoda s vyproštěním osob - to byl hlavní námět prověřovacího cvičení jednotky. Hlavním aktérem se však stal právě sloužící velitel a dlouholetý bývalý příslušník Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, Jaroslav Novotný, který ke konci prosince oslaví kulaté narozeniny. Celé cvičení se podařilo opravdu dokonale utajit s Jarda neměl do poslední chvíle nejmenší tušení, že jediné auto co bude stříhat, bude papírový model a v něm ukrytý dárek. K významnému životnímu jubileleu mu přímo na místě kromě člénů jednotky popřáli také bývalí kolegové z Hasičského záchranného sboru a sloužící směna ze stanice Kopřivnice,

Taktické cvičení jednotky HZS MSK ze stanice Kopřivnice a JSDH Kopřivnice na zimním stadiónu v Kopřivnici.

17. 2. 2021, vodní dílo Větřkovice - výcvik na zamrzlé vodní hladině.

Štramberk, arboretum - Rozšířená lezecká příprava.

Nový Jičín, krytý bazén - Únik chlóru z technologie úpravy vody na krytém bazénu v Novém Jičíně byl námětem taktického cvičení integrovaného záchranného systému ve středu 30. září 2020. Na místě zasahovalo 8 jednotek požární ochrany. Dvě profesionální, ze stanice v Novém Jičíně a Ostravy Zábřehu, odkud přijelo mobilní operační středisko k řízení zásahu přímo na místě události. Dále bylo nasazeno 6 dobrovolných jednotek z obcí Příbor, Štramberk, Suchdol n. O., Kopřivnice, Frenštát p. R. a Studénka. poslední tři jmenované jsou v rámci koncepce specializace předurčeny právě na zásahy spojené s výskytem nebezpečných látek.

Ženklava, 27. 5. 2020 - Výcvik vyprošťování osob z havarovaných vozidel.

V neděli 26. ledna se uskutečnil na vodní nádrži Větřkovice plánovaný výcvik hasičů zaměřený na záchranu osob propadlých ledem na vodní ploše. V hasebním obvodu jednotky se nachází kromě zmíněného vodního díla také retenční nádrž štramberského lomu a řeka Lubina. Členové jednotky procházejí každoročně pravidelnými výcviky s „vodní tématikou“, a to v letním i zimním období na klidné i tekoucí vodě. V letošním roce se o zimním období hovořit úplně nedá, přesto se našly dny, kdy se ledová plocha vytvořila a jednotka této situace k výcviku využila. Hasiči si po teoretické přípravě, která předcházela praktickému výcviku, vyzkoušeli nasimulované prolomení ledu na vodní hladině a úkolem pro zasahující byla záchrana osob z vody a jejich transport ke břehu. Během výcviku byly vyzkoušeny taktické postupy záchrany s využitím technických prostředků, které jsou k dispozici v zásahových vozidlech. Pro práci ve vodě mají hasiči k dispozici tzv. suché obleky, které pro zachránce zajišťují dostatečný komfort i při dlouhodobějším pobytu ve vodě nízké teploty. K záchraně z vody se kromě speciálních prostředků využívá i běžné hasičské vybavení, například nastavovací žebříky, hadice či páteřová deska. Po ukončení výcviku byl v souladu s platnými předpisy výřez v ledu zabezpečen proti neúmyslnému pádu osob. Poté se hasiči vrátili na zbrojnici.

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice