Generační obměna výškové techniky

P1170514

Na přelomu srpna a září 2016 dostala naše jednotka od Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje do zápůjčky automobilový žebřík AZ 30 Renault Camiva, který vystřídá ve službě legendární AZ 30 IFA z roku 1986.

Výšková technika patří mezi speciální požární automobily. Pořizovací cena nových vozidel se pohybuje někde kolem 14 mil. Kč. Vysoké nároky jsou kladeny rovněž na obsluhu, proto v současné době probíhá intenzivní seznamování se a výcvik s technikou. Poté bude vozidlo zařazeno na výjezd.

Byť se jedná o vozidlo z roku 1995, stále se svými parametry řadí ke špičkovým výrobkům. Vozidlo má velice dobrou hodnotu měrného výkonu, celkově nízká stavba (díky sníženému podvozku) dává zase předpoklady k dobré průjezdnosti prostorově náročnými profily v městské zástavbě. Nadprůměrné parametry má rovněž žebříková sada. V sekci technika a vybavení jsme přidali nový článek se základními údaji o vozidle, kde si zájemci mohou přečíst vybrané konkrétní údaje k některým stěžejním parametrům. Nezmizely ovšem ani data předchůdce, tedy AZ 30 IFA, které jsme pouze přesunuli do sekce bývalá technika jednotky.

 

1

Dnes již vysloužilá AZ 30 IFA, rok výroby 1986. Fotografie pochází z podzimu roku 2012, kdy byla zařazena na výjezd.

 

foto-clanek-az-cas

AZ 30 Renault Camiva EPA 30S, rok výroby 1995, spolu s prvovýjezdovým vozem CAS 24 Tatra 815.

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice