Generační obměna výškové techniky

P1170514

Na přelomu srpna a září 2016 dostala naše jednotka od Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje do zápůjčky automobilový žebřík AZ 30 Renault Camiva, který vystřídá ve službě legendární AZ 30 IFA z roku 1986.

Výšková technika patří mezi speciální požární automobily. Pořizovací cena nových vozidel se pohybuje někde kolem 14 mil. Kč. Vysoké nároky jsou kladeny rovněž na obsluhu, proto v současné době probíhá intenzivní seznamování se a výcvik s technikou. Poté bude vozidlo zařazeno na výjezd.

Byť se jedná o vozidlo z roku 1995, stále se svými parametry řadí ke špičkovým výrobkům. Vozidlo má velice dobrou hodnotu měrného výkonu, celkově nízká stavba (díky sníženému podvozku) dává zase předpoklady k dobré průjezdnosti prostorově náročnými profily v městské zástavbě. Nadprůměrné parametry má rovněž žebříková sada. V sekci technika a vybavení jsme přidali nový článek se základními údaji o vozidle, kde si zájemci mohou přečíst vybrané konkrétní údaje k některým stěžejním parametrům. Nezmizely ovšem ani data předchůdce, tedy AZ 30 IFA, které jsme pouze přesunuli do sekce bývalá technika jednotky.

1

Dnes již vysloužilá AZ 30 IFA, rok výroby 1986. Fotografie pochází z podzimu roku 2012, kdy byla zařazena na výjezd.

foto-clanek-az-cas

AZ 30 Renault Camiva EPA 30S, rok výroby 1995, spolu s prvovýjezdovým vozem CAS 24 Tatra 815.