INTERSCHUTZ 2010

uvodJednou za 5 let se koná v Německu mezinárodní výstava hasičské techniky. Letos bylo pořádajícím městem Lipsko, kde se na místním výstavišti prezentovali všichni významní světoví výrobci. Na výstavě bylo možno shlédnout skutečně vše – od rukavic až po letištní zásahové speciály. Veletrhu se účastnil i zástupce naší jednotky a tak Vám můžem přinést několik postřehů z Lipska.

V Lipsku nechyběl ani náš výrobce požárních vozidel – THT Polička, která vystavovala dvě vozidla, obě Tatry a obě určené pro HZS Moravskoslezského kraje. Faceliftovaná CAS 20 T 815 4×4 obchodní řady Terrno1, nově mimo inovace vzhledu také s poloautomatickým řazením a počítačem řízeným ovládáním nástavby bude sloužit jako 1. výjezd na stanici v Třinci. Druhým vozidlem byla velkoobjemová CAS 30 s obsahem nádrží 9000 l vody a 540 l pěnidla na původně pro armády vyvinutém podvozku s nízkou kabinou T 815-7. Tato Tatra poputuje po skončení výstavy na CHS do Ostravy Zábřehu.



Mezi největší vystavovatele patřil Rosenbauer, který obsadil velkou část celé jedné haly. Rosenbauer se řadí mezi výrobce, který klade důraz na sofistikovaná řešení a udává trend v oboru. Otázkou je, zda pak nejsou nástavby požárních automobilů nadměrně přetechnizované. Často víc elektroniky neznamená ani zvýšení uživatelského komfortu… Ziegler je v tomto směru poněkud střízlivější. Obě různé cesty stavby vozidel šly vidět v expozici automobilky Scania, která vystavovala několik vozidel s nástavbami různých výrobců a například u CAS byly k vidění vedle sebe dvě různé koncepce – elektronické řízení čerpadla (zástavba Magirus) a čistě mechanické ovládání od britského JDC (John Dennis Coachbuilder). Je na uživateli, čemu dá přednost. Následující čtyři fotografie ukazují pohled na vnitřní uspořádání nástavby Rosenbauer, druhá fotografie je ovládání čerpadla Magirus na vozidle Scania, třetí fotografie je ovládání v podobě zástavby JDC taktéž na Scanii a poslední obrázek je elektronické řízení čerpadla TO 3000 a kontrolní panel nástavby od THT Polička.



Zastoupena byla ve velkém počtu také výšková technika. Bronto představilo mimo jiné i plošinu s dostupnou výškou neuvěřitelných 112 m ! Nechyběl Metz, který vystavoval dokonce jeden exemplář na ruském podvozku Kamaz. Jinak byly hojně zastoupeny nejen u výškové techniky podvozky Scania. Japonská Morita překvapila automobilovým žebříkem s kloubově uloženým ramenem s košem. Toto řešení dáva AZ jednu z výhod automobilových plošin – tou je právě možnost dostat se posledním ramenem např. za hranu budovy.



Japonská Morita překvapila i v kategorii terénních speciálů – představila až futuristický lesní speciál. Méně revoluce se však odehrává na základu vozidla – jeho šasi. Nadčasový design je postaven na klasickém podvozku – platformou pro stavbu je italský podvozek střední třídy Iveco Eurocargo. Dalšími terénními speciály byl tradičně MB Unimog a novinka od MB v těžké třídě – Zetros. Ten byl vidět ve dvou exemplářích, jako CAS a těžký technický automobil (oba vozy s celkovou hmotností 25 tun). Ve stejné třídě je zařazena i naše CAS 30 na podvozku T 815-7 6×6 od THT Polička.



Široké bylo rovněž zastoupení letištních speciálů. K vidění byl např. Panther od Rosenbauera, který byl v letošním roce rovněž pořízen na letiště Ostrava Mošnov. Další speciály se zajímavě řešeným podvozkem s nezávisle zavěšenými koly vystavoval americký OSHKOSH, nebo taky BAI se svým modelem Striker. Klasikou v tomto oboru je Ziegler, kteý staví tyto obry s využitím podvozkového řešení německého výrobce vozidel MAN. Všechny uvedené speciály jsou k vidění v galerii (viz. odkaz na konci článku).



Nechyběli samozřejmě výrobci osobních ochranných prostředků, zdravotnického a záchranářského vybavení, dýchací techniky, detekčních přístrojů atd… Lipsko ukázalo ještě jeden zajímavý postřeh. V oblasti světelných výstražných zařízení, které velkou měrou zvyšují pasivní bezpečnost zasahujících složek byl jasný trend nástupu LED technologie v konstrukci optických systémů. Dříve používané rotační majáky byly vidět již jen ojediněle a stejně tak jsou na ústupu i o mnoho mladší vysokonapěťové zábleskové systémy.



Rozsah výstavy byl skutečně impozantní – doporučejeme navštívit, za pět let…..


Fotogalerie – INTERSCHUTZ 2010

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice