Krajská soutěž ve vyprošťování 2022

IMG_3498

V sobotu 21. 5. 2022 se konalo krajské kolo soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, které letos hostilo město Karviná. Po téměř dvouletém přerušení soutěže kvůli pandemii COVID-19 se letos soutěž podařilo uskutečnit a celkem šest vybraných týmů profesionálních hasičů ze stanic napříč celým Moravskoslezským krajem a spolu s nimi pět vybraných dobrovolných jednotek soutěžilo o nejlépe provedený zásah.

 

 

Současný formát je nastaven tak, že z každého územního odboru (okresu) je vybrána jedna profesionální a jedna dobrovolná jednotka, která pak soutěží v krajském kole. Soutěž probíhá tak, že je předem připraveno několik možných variant postavení automobilů (scénářů). Tyto si pak jednotlivé týmy losují. Vylosovaný scénář se však jednotka dozví až po příjezdu na místo. Jednotlivé týmy jsou před zahájením soutěžního pokusu a během přípravy scénáře v tzv. izolaci. Po odstartování soutěže má družstvo ve standardním počtu 1+3 (velitel, strojník a dva hasiči) 20 minut na to, aby se jim podařilo co nejrychleji a nejbezpečněji vyprostit osobu z vozidla. Důležitá je samotná stabilizace vozidla a znalost používání technických prostředků, do toho bývá scénář ztížen použitím sloupů, stromů, semaforů, barelů, betonových zábran jako překážek. Celý průběh soutěžního pokusu sleduje trojice rozhodčích. Jeden z nich se věnuje taktice, druhý sleduje technické provedení zásahu a třetí hodnotí předlékařskou pomoc.

V letošním roce se zúčastnila za okres Nový Jičín dobrovolná i profesionální jednotka z Kopřivnice. Dobrovolná jednotka soutěžila ve složení velitel Jaroslav Novotný, strojník Roman Stacha a hasiči Antonín Votýpka a Petr Dvorský se umístila na čtvrté pozici. Letos se nově soutěže zúčastnila kopřivnická profesionální jednotka, která vystřídala soutěžní tým ze stanice v Bílovci. Kopřivnická profesionální jednotka, v jejímž týmu je zároveň i člen naší dobrovolné jednotky (nstržm. Tomáš Kouřil) se umístila na krásném druhém místě a díky tomu postupuje na Memoriál JUDr. Františka Kohouta, který se koná v Praze. Celkovým vítězem se stala profesionální jednotka z Bruntálu, která dále postupuje na Mistrovství ČR ve vyprošťování u dopravních nehod v Kroměříži.

Vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel je vysoce specifickou činností ovlivněnou i rozvojem automobilového průmyslu. Jediní, kdo tyto speciální záchranné činnosti v ČR vykonávají, jsou právě hasiči.

 

Celkové pořadí HZS MSK

– 1. stanice Bruntál

– 2. stanice Kopřivnice

– 3. stanice Hlučín

– 4. stanice Třinec

– 5. stanice Havířov

– 6. stanice Slezská Ostrava


Celkové pořadí JSDH

– 1. Jablunkov

– 2. Ostrava-Radvanice

– 3. Hradec nad Moravicí

– 4. Kopřivnice

– 5. Horní Benešov

 

Požáry.cz, krajské kolo soutěže ve vyprošťování, MSK 2022

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice