Lezecký výcvik – 29. 3. 2023

IMG_8930

Vzhledem k vysokému počtu výškových budov a průmyslovému charakteru hasebního obvodu započala jednotka v roce 2019 s rozšířenou odbornou přípravou zaměřenou na práci ve výšce a nad volnou hloubkou. V posledním březnovém týdnu se uskutečnil jeden takový lezecký výcvik na kopřivnickém nadchodu přes silnici a železniční trať spojující ulice Nádržní a Dělnická.

 

 

Kopřivnická jednotka disponuje lezeckým vybavením a musí během roku projít teoretickým a praktických lezeckým školením. Výcvik byl primárně zaměřený na znalost lanových uzlů, správné tvoření kotvících bodů, slaňovaní a sebezáchranu hasiče na laně. Pro dva nové členy kopřivnické jednotky to byla vůbec první zkušenost s prací ve výšce. Celý výcvik proběhl pod vedením zkušených instruktorů.

V případě složitějšího zásahu ve výšce a nad volnou hloubkou se záchranou osob je primárně povolána místně příslušná jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje spolu s lezeckou skupinou z centrální stanice v Novém Jičíně, případně lezeckým družstvem ze stanice Ostrava – Poruba, které disponují rozšířeným lezeckým vybavením a speciálním výcvikem. Úkolem kopřivnické jednotky je zejména práce ve výškách – např. stabilizace větrem uvolněných střešních krytin apod. Samozřejmostí u všech kategorií jednotek je pak znalost sebezáchrany hasiče slaněním.

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice