Naši hasiči na TFA – nejnáročnější hasičské souteži

9Co je to TFA ? TFA je zkratkou z anglických slov Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije a je názvem nejtěžších hasičských soutěží, které svými podmínkami simulují práci hasiče při zásahu. Hasič je ustrojen do kompletního zásahového obleku včetně obuvi, rukavic a přilby a s nasazeným aktivním dýchacím přístrojem. Jako první z naší jednotky se této soutěže zúčastnil v loňském roce Libor Kubacka, který výtečně reprezentoval naší jednotku na TFA Štramberská trúba 2006.

V letošním roce byly spojeny tři tradiční soutěže TFA konané v našem kraji. Bude se soutěžit O pohár ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. První z této trojice soutěží se konala v neděli 13. 5. 2007 u Nové radnice na Prokešově náměstí v Ostravě, pořadatelem byl HZS Moravskoslezského kraje, územní odbor Ostrava.

Za naší jednotku se tentokrát zúčastnil Tomáš Bartoň, který v konkurenci profesionálních i dobrovolných hasičů z celé republiky obsadil v celkovém pořadí 35. místo (z 43) v kategorii do 40 ti let a z dobrovolných hasičů se umístil na 4. místě. Dalším zástupcem z Kopřivnice byl Tomáš Melčák, člen reprezentačního týmu HZS České republiky který jako příslušník HZS startoval v barvách HZS Ostrava. Tomáš se stal v loňském ročníku vítězem a letos obsadil v kategorii jednotlivců 6. místo a v kategorii družstev jeho tým zvítězil.

Průběh a disciplíny soutěží TFA nejsou vždy stejné a liší se podle podmínek pořádajících měst. V Ostravě startovali hasiči paralelně ve dvojicích a po startu absolvovali postupně 6 disciplín: roztažení dvou 40metrových „B“ proudů, následovalo 60 úderů dvouručním kladivem do hammer boxu, poté musel hasič překonat dvoumetrovou bariéru, za kterou na něj čekal transport 80 kilogramové figuríny do vyznačeného prostoru, výstup na lešení a vytažení zátěže o hmotnosti cca 20kg, poté sestup a jako třešnička výstup po 520 schodech na vrchol radniční věže. TFA bylo spojeno zároveň se dnem IZS.

Další soutěží v pořadí je TFA Vratimov Cup 16. 6. 2007. který pořádají místní dobrovolní hasiči a poslední soutěží z trojice zařazené do bojů O pohár ředitele HZS MSK je Štramberská trúba 23. 6. 2007, kterou pořádá HZS MSK, územní odbor Nový Jičín.

 

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice