Nová technika

IMG_230826. září 2017 se vozový park kopřivnické jednotky skokově omladil. Hasiči převzali z rukou zástupců společnosti THT Polička novou velkokapacitní cisternovou automobilovou stříkačku a dopravní automobil pro přepravu osob. Tímto byl úspěšně dokončen téměř dva roky běžící projekt na obnovu vybrané speciální techniky financovaný z evropských fondů. Celkové náklady přesáhly 10 mil. Kč, přičemž spoluúčast města činí pouhých 10%. Občané tak mohou mít jistotu, že v případě potřeby, je pro jejich bezpečnost připravena k nasazení ta nejmodernější technika.

CAS 30 S3VH

Velkokapacitní cisterna je postavena na podvozku automobilu Tatra Force, což je nové obchodní označení vozidel řady 815-7, která prošla v tomto roce vývojovou evolucí. Vozidla mají kromě mnoha dalších vylepšení zejména novou hliníkovou kabinu a zásadní inovací jsou rovněž kotoučové brzdy na všech kolech. Základ vozidla tvoří páteřový rám koncepce TATRA s nezávisle zavěšenými koly a pohonem 6 x 6. Vzduchové pérování všech náprav umožňuje změnu světlé výšky. Srdcem vozu je vzduchem chlazený, přeplňovaný osmiválec TATRA o výkonu 325 kW, který je spřažen s 6 stupňovou automatickou převodovkou Allison. Převodovka s hydrodynamickým měničem umožňuje řazení rychlostních stupňů bez přerušení toku kroutícího momentu. Součástí hnacího traktu je dvoustupňová redukční převodovka, která v případě potřeby zvyšuje tažnou sílu vozidla. Automobil je schopen překonat až 1,2 m hlubokou vodu. Kabina vozu je určena pro přepravu 4 členné posádky.

Požární nástavba pojme 9000 litrů vody a 540 litrů pěnidla. Čerpadlo dává maximální výkon až 3000 litrů vody za minutu. Kromě standardního příslušenství pro vedení požárního zásahu je vozidlo v přední části osazeno dálkově ovládaným nárazníkovým monitorem, který umožňuje vysoce efektivní hašení zejména požárů v přírodním prostředí. Na střeše nástavby, v její zadní části, je pak možno sestavit podobné zařízení. Obě přitom mohou pracovat současně a to i za jízdy vozidla.

Nová cisterna nahradí ve službě již více než 30 let starou CAS 32, která byla jednotce bezúplatně převedena od Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v roce 2012.

DA L2Z

Dopravní automobil lehké hmotnostní kategorie s podvozkem pro smíšený provoz v základním provedení je určen zejména pro dopravu hasičů na místo zásahu, střídání hasičů u dlouhodobých zásahů, ale také pro pro případnou evakuaci obyvatelstva. Základem je užitkový vůz VW Transporter T6, s pohonem 4 x 4 a vzduchovým pérováním, s celkovou hmotností zvýšenou na 3,5 t. Kromě základní výbavy předepsané platnou legislativou je vozidlo osazena lanovým vyprošťovacím navijákem.

Po vyřízení všech formalit proběhlo pod taktovkou výrobce několikahodinové školení obsluhy. Po dalších administrativních úkonech spojených s přihlášením vozidel k provozu a jejich zařazením do integrovaného záchranného systému, bude probíhat intenzivní výcvik. Poté budou zařazeny do služby. Doufejme, že jejich ostrého nasazení bude potřeba co nejméně… 🙂