Odborná příprava na téma nebezpečné látky

op-nl-nj-04

V sobotu 24. 11. 2018 proběhl výcvik na hasičské stanici v Novém Jičíně. Vzhledem k tomu, že kopřivnická jednotka je jednou ze tří jednotek v územním odboru Nový Jičín, která je předurčená k zásahům na nebezpečné látky, je nutné provádět pravidelné odborné přípravy a výcviky na toto téma.

Sobotnímu praktickému výcviku předcházela středeční teoretická část, kde se toto téma dopodrobna zopakovalo a upozornilo se na nejdůležitější věci týkající se nebezpečných látek.

Existují tři typy předurčeností na nebezpečnou látku (základní – každá jednotka HZS + vybrané JSDH kategorie JPO II, střední a opěrná – pouze stanice HZS). Novojičínská stanice, jakožto centrální stanice územního odboru, spadá do tzv. střední předurčenosti. To znamená, že na stanici je např. chemický automobil a mají mnohem rozsáhlejší a sofistikovanější vybavení.

Výcvik byl rozdělen do tří částí. V první části bylo k vidění učební video, kde byly vidět správné postupy v různých situacích se kterými se hasiči mohou u zásahu setkat.

V druhé části nám bylo ukázáno vybavení chemického automobilu a různé způsoby použití jeho vybavení. Třetí a poslední část se zaměřovala na samotný praktický výcvik, kde si členové jednotky vyzkoušeli simulovaný zásah na únik chemikálií v jedné z místností. Hasiči pracovali v protichemických oblecích. Kromě samotného zastavení úniku museli vynést zraněnou osobu, vytyčit nebezpečnou zónu, připravit nástupní prostor a provizorní dekontaminační stanoviště, které pak bylo doplněno o dekontaminační sprchu.

cas24-da-web

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice