Odborná stáž na stanici HZS

IMG_20171015_105538

V neděli 15. 10. 2017 se část jednotky se dvěma výjezdovými vozidly účastnila odborné stáže na stanici Hasičského záchranného sboru v Novém Jičíně. Stáže jsou určeny pro jednotky kategorie JPO II, což je nejvyšší „stupneň“ dobrovolné jednotky v systému požární ochrany ČR. V územním odboru Nový Jičín zřizuje takové dobrovolné jednotky podle stupně požárního nebezpečí a plánu plošného pokrytí území jednotkami požární ochrany celkem 9 obcí – Kopřivnice, Frenštát p. R., Studénka, Bílovec, Příbor, Fulnek, Odry, Štramberk, Starý Jičín.

 

Skladba témat byla uzpůsobena potřebám jednotky a její předurčenosti na zásahy spojené s výskytem nebezpečných látek a dopravní nehody.

Hasiči si zopakovali taktické postupy aplikované na takové druhy zásahů. Kromě teoretické přípravy nechyběla ani praktická část. V bloku zaměřeném na nebezpečné látky jednotka prováděla zásah na simulovaný únik chemikálií z automobilové cisterny. Hasiči pracovali v protichemických oblecích. Kromě samotného zastavení úniku museli vytyčit nebezpečnou zónu, připravit nástupní prostor a provizorní dekontaminační stanoviště. V druhém bloku se hasiči věnovali zejména zdravotní přípravě zaměřené na poskytování předlékařské první pomoci. Vzhledem k tomu, že vozový park jednotky rozšířila také nová velkokapacitní cisterna, byla část odborné přípravy věnována i zdokonalování obsluhy nového vozidla.

Během stáže družstvo vyjíždí se svými profesionálními kolegy ke každé události. Během doby, která byla pro naši jednotku vyčleněna pro pobyt na stanici v Novém Jičíně, se poplachová světla rozsvítila jednou. Hasiči jeli do Frenštátu p. R. k úniku vody v bytovém domě.

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice