Vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ve čtvrtek 10. května 2018 proběhl teoretický i praktický výcvik zaměřující se na problematiku vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Vzhledem k tomu, že kopřivnická jednotka je předurčená k takovýmto typům zásahů, je v plánu odborné přípravy věnována této oblasti patřičná pozornost.

V teoretické části na učebně hasičské zbrojnice, se hasiči dozvěděli o nových prvcích pasivní bezpečnosti, které se objevují v nejnovějších automobilech. Na to úzce navazují specifické postupy při vyprošťování osob a zejména při samotném stříhání, stlačování nebo řezání. Hasiči si rovněž zopakovali taktiku vedení celého zásahu a patřičná pozornost byla věnována také předlékařské první pomoci.

foto-clanek

Praktický výcvik se uskutečnil na autovrakovišti v Ženklavě, kde bylo připraveno k rozstříhání několik vozidel. Výcvik byl především zaměřen na práci s hydraulickým vyprošťovacím zařízením, ale hasiči si také vyzkoušeli např. stabilizaci vozidla, odstranění skel, odtlačení přístrojové desky pomocí hydraulického rozpěrného válce apod. Připomeňme, že jednotka je na prvovýjezdovém voze vybavena kompletní těžkou sadou vyprošťovacího zařízení Holmatro, pořízené v roce 2015 Moravskoslezským krajem. Toto zařízení bylo postupně zakoupeno pro všechny jednotky SDH v kraji předurčené k zásahům u dopravních nehod.

Přečte si:
Nové hydraulické vyprošťovací zařízení

Výcvik byl ukončen v odpoledních hodinách a za pěkného počasí se hasiči vrátili zpět na hasičskou zbrojnici v Kopřivnici. Po celou dobu výcviku byla jednotka připravena na pokyn operačního střediska vyjet k jakémukoliv zásahu.

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice