Praktický výcvik

uvodOdborná příprava jednotky v prvním čtvrtletí 2010 byla zakončena prověřovacím cvičením v sobotu 27. 3. večer a praktickým výcvikem jednotky v úterý 30. 3. – námětem bylo zdolávání požáru v obytných domech.

V sobotu 27. 3. v 19:11 byl vyhlášen jednotce poplach – výjezd k požáru domu na ulici Záhumenní. Podle informací operačního střediska HZS se má uvnitř objektu nacházet osoba – to byl námět k prověřovacímu cvičení jednotky. O tom, že jde o cvičení, se hasiči dověděli až ve chvíli, kdy při průzkumu uvnitř objektu našli figurínu…

Na stejném místě a ve stejném objektu se pak konal v úterý praktický výcvik pro celou jednotku. Hasiči si vyzkoušeli v praxi metody a postupy vnikání do objektu, provedení průzkumu a záchrany osob.

Po první části cvičení, zaměřené hlavně na pohyb v prostředí s nulovou viditelností (hasiči měli při pohybu uvnitř zalepené zorníky masek dýchacích přístrojů) a záchranu osob následovala část věnovaná nácviku vstupu do objektu, kde probíhá nedokonalé hoření a kde hrozí riziko náhlého vznícení nahromaděných zplodin hoření po vytvoření vstupního otvoru, kdy se do prostoru vyplněného horkými plyny dostane vzdušný kyslík (backdraft).