Prosincová nadílka

d-programMoravskoslezský kraj dlouhodobě systematicky podporuje jednotky sboru dobrovolných hasičů na svém území. Každoročně dostanou vybrané jednotky kategorie JPO II a JPO III nové technické prostředky. Často dojde i k plošnému vybavení jednotek zcela novým typem technického prostředku. V tomto roce se v prosinci kromě darů od Moravskoslezského kraje podařilo navíc realizovat nákup přetlakového ventilátoru s elektrickým bateriovým pohonem, a to díky financím z části poskytnutých Nadací Agrofert, který pokryl přibližně 1/3 nákladů. Na dofinancování tohoto projektu se podílel zřizovatel jednotky, město Kopřivnice.

DARY JEDNOTKÁM OD MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

Kopřivnická jednotka obdržela v úterý 12. prosince 2023 při slavnostním předání v prostorách krajské centrály Hasičského záchranného sboru od Moravskoslezského kraje technické přilby, kompaktní sadu k hašení lesních požárů – D program, sadu páteřových desek a univerzální ženijní nástroj. K prostředkům darovaným krajem tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru dále uvedl:

K provádění technických zásahů (dopravní nehody, větrné smrště, práce ve výškách a nad volnou hloubkou, práce na vodě apod.), převzali hasiči celkem 188 ks ochranných přileb.
Přilby pro technické zásahy mají oproti standardně používaným přilbám pro hasiče nižší hmotnost, což je značnou výhodou při dlouhotrvajících zásazích. Rovněž díky svému konstrukčnímu provedení zajišťují lepší prostorovou a sluchovou orientaci hasičů při zásahu a umožňují odvětrání a cirkulaci vzduchu v případě zásahu v teplotně nepříznivých klimatických podmínkách. Přilby pro technické zásahy bude možné využít také pro hašení ve venkovním prostoru, zejména pak lesních požárů.

Hasiči také obdrželi 44 batohů obsahujících speciálních sady technických prostředků pro hašení lesních požárů. Nákup těchto prostředků reaguje na zvyšující se počet požárů v přírodním prostředí zejména lesních požárů, způsobených častějšími déletrvajícími obdobími sucha doprovázenými vysokými teplotami.

Sady obsahují tzv. „D program“, který zahrnuje speciální hadice, proudnice, armatury se zmenšeným průměrem (oproti těm běžně používaným) a další potřebný materiál. Tato sada technických prostředků pro hašení, uspořádaných v konstrukčně upraveném batohu, je pro hasiče velmi významná, zejména v případech, kdy se požár nachází v obtížně přístupném terénu s omezeným dojezdem mobilní požární techniky k místu požáru a nutnosti přenosu prostředků pro hašení na velké vzdálenosti, nebo v terénu se značným převýšením.

Každý batoh ještě doplňuje speciální multifunkční ženijní nástroj „Gorgui“ pro vytváření obranné linie při boji s lesními požáry. Tento nástroj v sobě konstrukčně kombinuje různé možnosti použití např. sekání, hrabání, kopání v lesním terénu apod.

Jednotky SDH obdržely i 28 sad páteřních vyprošťovacích desek využívaných zejména při vyprošťování a k šetrnému transportu zraněných osob u dopravních nehod, ale i dalších typů mimořádných událostí, kde je nutné zajistit transport zraněné osoby.
Vyprošťovací desky jsou mechanicky velmi odolné a vzhledem k jejich konstrukci je možné je využít také při záchraně a transportu osob z vodní hladiny. Sada obsahuje dvě desky (malou a velkou), dále pak fixační popruhy a nastavitelný fixátor hlavy.

Lukáš Popp
HZS Moravskoslezské­ho kraje

BATERIOVÝ PŘETLAKOVÝ VENTILÁTOR – NADACE AGROFERT + MĚSTO KOPŘIVNICE

Projekt, jehož hlavní náplní bylo pořízení nového typu prostředku, který hasičům umožní modifikovat dosavadní standardizované postupy, bylo pořízení elektrického bateriového přetlakového ventilátoru. Jedná se o zcela novou variantu tohoto zařízení. Běžně je ve výbavě jednotek tento prostředek poháněný spalovacím motorem. Bateriový pohon rozšiřuje možnosti nasazení přetlakové ventilace i s bezproblémovým umístěním agregátu také uvnitř budov, bez kontaminace jejich prostor zplodinami výfukových plynů a zatížením vysokou hladinou hluku. Ve výbavě kopřivnické jednotky je tento nový typ ventilátoru nasazen do ostrého provozu od pátku 15. 12. 2023, kdy byla svépomocí provedena úprava vnitřních prostor nástavby prvovýjezdové CAS. V současnosti se jedná teprve o druhý kus ventilátoru tohoto typu v celém územním odboru Nový Jičín. Další ventilátor s elektrickým bateriovým pohonem je pouze ve výbavě jedné ze dvou prvovýjezdových CAS na centrální hasičské stanici v Novém Jičíně.

Technické parametry elektrického bateriového přetlakového ventilátoru:

• Výrobce: Leader
  • Typ: BatFan 3 Li+
  • Výkon: 29,270 m3/h
  • Příkon motoru: 600 W
  • Doba provozu na 1 baterii: 50 min
  • Hmotnost: 24 kg
  • Krytí: IP 66 (motor, přívodní kabel)