Prověřovací cvičení složek IZS – Poliklinika Kopřivnice

uvodVe středu 26. června 2013 krátce před 14. hodinou odpoledne byl zjištěn požár ve sklepních prostorech polikliniky. Přesně ve 14 hodin byla tato mimořádná událost nahlášena na tísňovou linku 150. Jednalo se o prověřovací cvičení pro všechny základní složky IZS.

Operační středisko Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje vyslalo na místo jednotky z prvního stupně požárního poplachového plánu – profesionální jednotku HZS MSK Nový Jičín ( CAS 20 – MB Atego, CAS 15 – MB Atego, AZ 30 – Iveco), JSDH Kopřivnice (CAS 24 – T 815, CAS 32 – T 815), JSDH Štramberk ( CAS 8 – Avia) a JSDH Příbor (CAS 8 – Avia, CAS 32 – T 148). Na místo byla prostřednictvím operačního střediska Policie ČR vyslána také hlídka zdejšího obvodního oddělení. Nad rámec cvičení na místo vyjela i místní městská policie. Naše jednotka dorazila na místo s prvním vozidlem za čtyři minuty od vyhlášení poplachu a ihned zahájila průzkum a rozvinutí hadicového vedení do požárem zasaženého prostoru (sklepní prostory v hlavní budově), ve kterém byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí, které byly silně intoxikovány zplodinami hoření. Tyto osoby byly zachráněny a vyneseny na bezpečné místo.

Na místo musela vyjet i Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje z kopřivnické základny, které si převzala dvě intoxikované osoby. Hasiči se dále museli potýkat i s dalšími pacienty a klienty polikliniky, jelikož cvičení se odehrávalo za plného provozu. Následně byla provedena i likvidace požáru, který byl velmi realisticky imitován divadelním vyvíječem kouře. Jednotky požární ochrany a další složky IZS tak měly možnost si vyzkoušet veškeré taktické postupy při požáru ve zdravotnických zařízeních a také vzájemnou součinnost mezi sebou. Zaměstnanci polikliniky si prostřednictvím tohoto cvičení vyzkoušeli také bez jakékoliv předchozí informace traumatologický plán této polikliniky, kdy jim byla předána informace o úniku čpavku z nedalekého zimního stadionu.

Prověřovací cvičení jsou pro složky IZS velmi důležitá, protože se jedná o jediné cvičení, o kterých nejsou zasahující předem informováni a mají tak možnost v průběhu zásahu postupovat jako u reálné mimořádné události a mohou si ověřit připravenost k řešení konkrétní situace.

Článek a fotografie na webu HZS MSK, ÚO Nový Jičín

Článek a další foto na serveru Hasiči.tv

Fotogralerie z prověřovacího cvičení

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice