PYROS 2017

IMG_0922Ve dnech 31. 5. až 3. 6. 2017 se na brněnském výstavišti koná trojice „příbuzných“ mezinárodních veletrhů – IDET (obranný průmysl), ISET (bezpečnost a ochrana zdraví a majetku) a PYROS  (hasičská technika). A právě ten posledně jmenovaný se ocitl v našem hledáčku.

Pyros je dnes tradiční výstavou, její první ročník se konal již v roce 1972. Postupem času se její záběr rozrostl i mimo požární bezpečnost a přesahuje i do ostatních oblastí integrovaného záchranného systému. Kromě výrobců a dodavatelů v oblasti IZS se na výstavišti prezentují i jednotlivé její složky a návštěvníci mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit s jejich fungováním. Kromě Hasičského záchranného sboru mají silné zastoupení zejména expozice Policie ČR a městské policie našich největších měst.

foto-clanek

V oblasti dodavatelů hasičské techniky jsme na výstavišti mohli vidět všechny důležité hráče na našem trhu. U vozidel byla skladba exponátů u vystavovatelů ovlivněna právě běžícími dotačními programy ať už z EU nebo národních. Mohli jsme tak vidět několik variací na téma velkokapacitní cisternová automobilová stříkačka a dopravní automobil. U cisteren není bez zajímavosti, že se postupem času zúžil nabízený sortiment podvozků a nástavbáři se v této oblasti soustředili zejména na platformy Tatra a Scania. Obě značky můžete pořídit v provedení pro velkoobjemové hašení buď s krátkou nebo dlouhou kabinou. Tatra navíc nabízí ještě terénní speciál řady Force, který vyniká nízkou stavbou vozidla, umožňuje změnu světlé výšky nebo nabízí možnost instalace centrálního dohušťování pneumatik za jízdy podle charakteru terénu. Naopak u dopravních automobilů, zejména v kategorii do 3,5 t celkové hmotnosti, je situace jiná a vidět můžeme vozidla snad všech značek.

Na závěr jen dodejme, že v tomto roce se dočká i naše jednotka obměny vozového parku. S využitím dotací z Integrovaného operačního programu bude zakoupena cisternová automobilová stříkačka v provedení pro velkoobjemové hašení, která nahradí již více než 30 let starou CAS 32 a dopravní automobil, jenž doposud ve výbavě jednotky chyběl.