Rally Albrechtice 2010

uvod3. ročník soutěže dobrovolných jednotek v záchranářských disciplínách – Rally Albrechtice – se konal v sobotu 18. 9. 2010. V loňském roce se naši hasiči zúčastnili poprvé a hned si odvezli pohár za 1. místo. Letos čekala na soutěžící družstva možná ještě náročnější trať…. I přesto si opět po roce naši hasiči dovezli domů 1. místo. Na druhém místě se umístili hasiči z Ostravy-Muglinova a třetí pozici obsadili kolegové z Mokrých Lazců.

Soutěž byla rozdělena do dvou částí – dopolední etapa, ve které projelo naše družstvo pět stanovišť a odpolední etapa se šesti „zásahy“. Před startem obdržely všechny družstva výjezdový lístek s upřesněním místa zásahu. Každá posádka musela podle popisu a s pomocí mapy dojet na určené místo. Každé ze stanovišť simulovalo nějaký typ reálného zásahu, zpravidla ještě s nějakou komplikací. Hodnotila se správnost zvoleného taktického postupu, odborné hledisko a technika provedení jednotlivých úkonů. Svým charakterem byla soutěž zaměřena hodně na poskytnutí předlékařské první pomoci, zejména u zásahu u dopravních nehod, ale také při úrazu elektrickým proudem. Ve dvou událostech museli hasiči řešit záchranu osob pomocí lezecké techniky a dvakrát byla také jedním z úkolů likvidace požáru – jednou lesní požár, podruhé pak požár v podzemních prostorech s použitím dýchací techniky. Jedna z disciplín byla vyloženě sportovní a to silový víceboj jako modifikace soutěží typu TFA.

Složení jednotlivých etap

1. etapa

– 1. pomoc a záchrana osob pomocí lezecké techniky

– dopravní nehoda osobního automobilu a motocyklu

– záchrana osob z vody

– první pomoc při úrazu elektrickým proudem + resuscitace

– lesní požár

2. etapa

– jízda zručnosti

– záchrana osob po povodních (odříznutá skupina osob na ostrůvku)

– záchrana osob pomocí lezecké techniky

– osoba na převisu

– sebevrah

– silový víceboj, modifikace TFA

– požár v podzemních prostorech, záchrana a vyhledávání osobStejně jako minulý, byl i letošní ročník perfektně připravený a soutěž můžeme všem jednotkám jen doporučit. Není až tak důležité být za každou cenu na stupních vítězů, ale hlavně se zdokonalit a taková soutěž je tou nejlepší formou odborné přípravy.

201010160931_web-tym-02

Speciální poděkování kromě pořádajícího sboru, Českého červeného kříže a Vodní záchranné služby Těrlicko patří opět Verči, která s náma ve vozidle absolvovala druhou odpolední etapu a je taky autorem fotek.

 

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice