Rok 2008

Tak jak jsme si předsevzali na konci minulého roku, zvýšila se četnost a kvalita odborné přípravy členů jednotky, která souvisí i s rozšiřující se výbavou a nutnosti dobře ovládat veškeré prostředky. Hasiči prošli odbornou přípravou ve všech oblastech.

Své schopnosti a taktické postupy, např. při zdolávání požárů v budovách, si prověřili mimo jiné i formou výcviku v řízených podmínkách reálného požáru v Ostravě Vítkovicích a na několika dalších taktických a prověřovacích cvičeních. 200804271034_06-vitkovice

V současné době vyjíždí jednotka téměř ke všem druhům událostí. Prvním a zároveň náročnějším zásahem byl požár v objektu restaurace Kavárna hned 15. 1. 2008, kdy ve vyhlášeném prvním stupni požárního poplachu bylo povoláno pět jednotek. 1. 3. 2008 byla jednotka vyslána během jednoho dne hned ke čtyřem událostem, z toho tři byly v přímé souvislostí s větrnou smrští Emma, která zasáhla celé území naší republiky a nevyhnula se ani Kopřivnici. Dalším náročnějším zásahem byl požár ve sklepě obytného domu na ulici Obr. míru 31. 5. 2008. Největším požárem za období několika let byl požár bytu v nejvyšším patře domu 1196 na Francouzské ulici. Plameny pohltily celou bytovou jednotku o velikosti 2+kk.

Jednotka byla také několikrát povolána i k událostem většího rozsahu mimo území města a místních částí. Zasahovala např. u požáru domu po úderu blesku v Kunčicích p. O. (škoda 1 mil. Kč), u požáru domu v Tiché (škoda 4 mil.Kč) a na Hukvaldech (škoda 1 mil. Kč).

V roce 2008 vyjela jednotka ke 103 zásahům. Kromě 39 požárů, které tvořily 37% událostí, vyjela jednotka také k 27 technickým pomocem (26%), 13-ti dopravním nehodám (13%), 11-ti zásahům spojených s přírodními živly (11%), 3 x k úniku nebezpečných látek (3%) a 5 x k záchraně osob (5%). 5 událostí bylo kvalifikováno jako planý poplach. Přehled všech událostí za rok 2008 včetně statistik najdete v sekci zásahy.

200901092149_2008-1+2+3+4q-new

Přehled všech zásahů v roce 2008

Během roku 2008 se rozšířila výbava našeho prvovýjezdového vozidla, tak že jsme schopni zasahovat téměř u všech druhů událostí. Z dotace Moravskoslezského kraje byla obměněna dýchací technika – hasiči tak mají k dispozici moderní dýchací přístroje Dräger PA 90 Basic. V závěru roku byla z prostředků zřizovatele výbava doplněna o hydraulické vyprošťovací zařízení a bylo rozšířeno zdravotnické vybavení o páteřovou desku a vakuovou matraci.

V roce 2008 naši hasiči také reprezentovali sebe a jednotku na několika sportovních akcích. 6 členů bojovalo o Pohár ředitele HZS MSK v nejnáročnějších soutěžích typu TFA. Tomáš Melčák se jako příslušník HZS MSK zúčastnil Světových hasičských her v anglickém Liverpoolu, kde vybojoval jednu zlatou a jednu bronzovou medaili. Další členové se účastnili se závodním družstvem mnoha soutěží v požárním sportu.

V roce 2009 chceme pokračovat ve směru, kterým se začala jednotka ubírat, neustále se zdokonalovat a být připraveni pomoci občanům našeho města.

(1884 – 2007)

Novodobá historie