Požár obchodního centra v Kopřivnici

3

V neděli 25. 9. 2016 odpoledne, přesně v 15 hodin a 44 minut byl hasičům oznámen požár odpadu u obchodního centra na Štefánikově ulici. Zprvu banálně vyhlížející událost se již při jízdě k zásahu proměnila v opak. Po příjezdu na místo se z jedné třetiny objektu valil hustý černý kouř a šlehaly mohutné plameny. Hasiči okamžitě žádali o další síly a prostředky, kdy byl postupně vyhlášen druhý a později i třetí stupeň požárního poplachu. Svým rozsahem se dá požár považovat za druhý největší v Moravskoslezském kraji v letošním roce.

Celkově 17 jednotek – 5 profesionálních a 12 dobrovolných, bojovalo s velmi rozsáhlým požárem železobetonové, částečně vyzděné budovy až do nedělní půlnoci, kdy z místa odjely všechny jednotky a na dohled zůstala pouze naše jednotka a přibližně desítka příslušníků Policie ČR. V noci hasiči provedli dohašení několika málo skrytých ohnisek.

Ráno pak dorazily na pomoc další dvě jednotky SDH (Starý Jičín a Studénka), se kterými jsme postupně rozebírali velké hromady zničeného zboží a dohašovali uvnitř žhavá místa. Likvidace požáru byla vyhlášena po pondělním poledni. Poté již nastoupili vyšetřovatelé hasičů z MS kraje a Prahy včetně vyšetřovatelů Policie ČR. Těmto příslušníkům byly jednotky také nápomocny. Po třinácté hodině v pondělí byl objekt předán majiteli a hasiči ukončili na místě svou činnost.

Při požáru došlo ke zranění 4 osob (dva hasiči, policista a civilista), bylo evakuováno na 150 osob a předběžné škody byly vyčísleny na 50 miliónů korun, tato částka však nemusí být konečná. Osud objektu je prozatím neznámý, nicméně téměř polovinu objektu statik označil za nebezpečnou a je nepřístupná.

Článek, fotografie i video na serveru požáry.cz

Zúčastněné jednotky:

Jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje

 • HZS MSK, stanice Nový Jičín
 • HZS MSK, stanice Ostrava-Zábřeh
 • HZS MSK, stanice Ostrava-Fifejdy
 • HZS MSK, stanice Jih
 • HZS MSK, chemická laboratoř

Jednotky dobrovolných hasičů měst a obcí

 • JSDH Kopřivnice
 • JSDH Příbor
 • JSDH Štramberk
 • JSDH Frenštát p. R.
 • JSDH Trojanovice
 • JSDH Mořkov
 • JSDH Lichnov
 • JSDH Petřvald
 • JSDH Starý Jičín
 • JSDH Studénka
 • JSDH Brušperk
 • JSDH Sedlnice

Jednotky hasičských záchranných sborů podniků

 • HZSP Tatra trucks, a.s.
Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice