Rozsáhlý požár průmyslových budov v Kopřivnici

panorama

V sobotu 7. ledna 2017 večer byla naše jednotka vyslána k požáru průmyslové haly na Štefánikově ulici. Hasiči dorazili na místo během několika minut od ohlášení na tísňovou linku. Velitel zásahu ihned požádal o vyslání dalších sil a prostředků. Hořelo v komplexu budov bývalých továrních hal automobilky Tatra, které v současnosti sloužily jako stanice technické kontroly, měření emisí, sklady hutního materiálu, dílny strojírenské výroby apod. 

Postupně byl vyhlášen II. a III. stupeň požárního poplachu. Hořely interiéry i střecha budovy. Zejména dřevěná střecha pokrytá asfaltovou krytinou byla pro plameny snadné sousto a způsobovala rychlé šíření požáru ve všech směrech. Komplikací byly také fotovoltaické panely namontované na části střechy. Velice nepříznivé klimatické podmínky (silný mráz až pod -15 °C) kladl vysoké nároky jak na zasahující hasiče, tak na techniku. Stékající hasební voda okamžitě namrzala, led obalil i techniku. Vzhledem k hrozícímu zřícení žárem poškozených stavebních konstrukcí byla zastavena doprava na železniční trati, která vede jen několik metrů od továrních hal, které hořely. Na místě zasahovalo 34 jednotek požární ochrany. K účinnému hašení střechy byl povolán větší počet výškové techniky. Kromě automobilových žebříků z jednotky SDH Kopřivnice a stanice Nový Jičín byly nasazeny automobilové plošiny z Ostravy a Letiště Leoše Janáčka v Mošnově.

Požár se podařilo dostat pod kontrolu až v ranních hodinách následujícího dne. I přes složité podmínky hasiči zabránili rozšíření požáru na západní halu. Konečná likvidace byla oficiálně vyhlášena 8. 1. 2017 v 17:30, kdy byla uhašena poslední zbylá doutnající ohniska v sutinách. Naše jednotka zůstala na místě na dohled ještě do následujícího dne. Činnost jsme po téměř 3 dnech ukončili 9. 1. 2017 dopoledne.

 

Den poté…

Předběžná škoda byla odhadnuta na 100 mil. Kč. Příčina požáru je předmětem vyšetřování.

 

Oficiální informace na webu HZS MSK

Článek, fotky a videa na webu Požáry.cz

 

Zasahující jednotky:

 

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje:

 • stanice Nový Jičín
 • stanice Bílovec
 • stanice Ostrava Zábřeh
 • stanice Ostrava Fifejdy
 • stanice Ostrava Poruba
 • stanice Ostrava Přívoz
 • stanice Ostrava jih
 • stanice Slezská Ostrava
 • stanice Frýdek Místek

 

Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru

 • Hlučín

 

Jednotky sboru dobrovolných hasičů měst a obcí

 • Kopřivnice
 • Štramberk
 • Příbor
 • Frenštát p. R.
 • Odry
 • Fulnek
 • Studénka
 • Starý Jičín
 • Petřvald
 • Trojanovice
 • Závišice
 • Sedlnice
 • Frýdlant n. O.
 • Palkovice
 • Brušperk
 • Vratimov
 • Dobratice
 • Vratimov
 • Šenov
 • Bílovec
 • Ostrava Radvanice
 • Ostrava Stará Bělá

 

Hasičské záchranné sbory podniků

 • Tatra Trucks a.s.
 • Letiště Leoše Janáčka
Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice