Shrnutí činnosti jednotky za 1. pololetí 2012

uvodDruhé čtvrtletí roku 2012 bylo pro naší jednotku hlavně ve znamení zařizování, příprav a kontrolních dnů na stavbě nové hasičské zbrojnice, která je v současné době hned po zajištění požární ochrany ve městě, prioritou. Objekt prochází kompletní rekonstrukcí s cílem zajištění odpovídajícíh podmínek pro výkon služby.

Počet zásahů jednotky v 2. čtvrtletí roku téměř kopíruje vývoj v předchozím období, zvýšil se ale počet dopravních nehod a požárů a to více než dvojnásobně.

g3
Počet zásahů ve 2. čtvrtletí: 49

Rozdělení podle druhu událostí:g1

– požár: 11

– technická pomoc: 24

– dopravní nehoda: 8

– únik nebezpečných látek: 3

– záchrana osob a zvířat: 2

– planý poplach: 1

Mezi nejvážnější události můžeme zařadit dopravní nehodu na křižovatce u Palárny 6. dubna, kde došlo ke střetu dvou vozidel a zranění dvou seniorů. Tři týdny poté hasily tři jednotky požár chatky ve Štramberku. Nejvíce těchto událostí se však odehrálo v květnu a krátkém období posledního týdne v červnu. 9. května se jednalo o hromadnou nehodu 5 osobních vozů, naštěstí jen s jedním zraněním. O týden později se stala další nehoda – na silnici 1/58 havaroval motocyklista…. Tragický konec měl požár v místnosti rodinného domu na ulici Pabla Nerudy. Další požáry vznikly v již zmiňovaném posledním týdnu tohoto čtvrtletí. Nejdříve to byl požár střechy a části rodinného domu ve Veřovicích. Rodina tam přišla kompletně o střechu nad hlavou.

Počet zásahů v 1. pololetí 2012: 95

Rozdělení podle druhu událostí:g2

– požár: 15

– technická pomoc: 58

– dopravní nehoda: 12

– únik nebezpečných látek: 4

– záchrana osob a zvířat: 2

– planý poplach: 4

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. pololetí v letech 2008 – 2012

2008: celkem událostí: 44

2009: celkem událostí: 123

2010: celkem událostí: 88

2011: celkem událostí: 102

2012: celkem událostí: 95

g3

Zásahy jednotky v roce 2012

Shrnutí za 1. čtvrtletí 2012

Výcvik byl zaměřen zejména na dopravní nehody. Hasiči si několikrát vyzkoušeli postupy a metody při vyprošťování osob z havarovaných vozidel a zúčastnili se taky soutěže ve vyprošťování,  kterou pro všechny dobrovolné jednotky předurčené pro zásahy u dopravních nehod organizoval HZS Moravskoslezského kraje. Hasiči nacvičovali taky bojové rozvinutí při požárech výškových budov.

Mimo zásahovou činnost se hasiči pravidelně věnují i preventivně-výchovné činnosti a to jak pro veřejnost, tak hlavně pro děti. V tomto směru je nejlépe propracovaný projekt HASÍK. Mimo tento program naše jednotka již několik let úspěšně spolupracuje s mateřskou školou na ulici České a I. Šustaly, kde jezdíme pravidelně dětem ukazovat naši techniku.

15. května se v Praze dostalo jednomu z našich členů vysokého ocenění. „Jaroslav Novotný“:http://hasici.koprivnice.org/gallery.php?modul=gallery&akce=galerie_ukaz&galerie_id=339, jako příslušník HZS Moravskoslezského kraje – velitel čety na směně B na stanici v Novém Jičíně, se spolu s dvěma dalšími kolegy z HZS zařadil mezi tři nejlepší velitele roku 2011.