Shrnutí za 2. čtvrtletí roku 2010

uvodDruhé čtvrtletí v roce 2010 začalo tragicky – k prvnímu výjezdu vyjížděli hasiči na velikonoční pondělí. Na silnici 1/58 v místní části Lubina došlo k tragické dopravní nehodě osobního automobilu. Do poloviny května nedošlo v našem hasebním obvodu k žádným událostem většího rozsahu, jako tomu bylo u několika požárů v 1. čtvrtletí, ale v druhé polovině měsíce dalo o sobě opět vědět počasí. Dlouhotrvající deště rozvodnily toky a situace začala připomínat povodně v roce 1997.

Naštěstí na našem území nebyly škody tak velké, jako při loňských bleskových povodních na Novojičínsku, kde naše jednotka zasahovala téměř nepřetržitě od 24. 6. 2009 do 4. 7. 2009. Nejhorší situace byla letos zejména v místní části Vlčovice. Řeka Lubina dosáhla 3. stupně povodňové aktivity. Kromě zásahů ve Vlčovicích, kde naše jednotka vypomáhala místním hasičům, jsme vyjížděli také několikrát k mimořádným událostem do města – např. k čerpání vody se zatopených prostor na ZŠ. E. Zátopka, nebo v CO krytech a šatnách v budově Střední průmyslové školy, ale také ke spadlému stromu, který se zaklínil na ocelovém mostě v Lubině…2. 6. byla jednotka povolána až na Odersko, kde došlo k poškození technického zařízení na hrázi přehrady ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá a hrozilo zatopení obcí na Odersku. Přílivová vlna se naštěstí rozlila v polích a voda se udržela v korytě. Na místě však bylo díky včasné výstraze připraveno několik jednotek se čluny k zajištění případné záchrany a evakuace osob.Porovnání počtu a skladby událostí v 1. pololetí za poslední 3 roky

2008: celkem 44 událostí

2009: celkem 123 událostí

2010: celkem 88 událostí

g1


Přehled všech zásahů v roce 2010


Ve statistickém přehledu Hasičského záchranného sboru se již neobjevuje typ „Živelní pohroma“, který byl zrušen a všechny události, které jednotky řeší v nějaké souvislosti s rozmary počasí jsou zařazeny do typu „Technická pomoc“. Podle tohoto pravidla byl pro účely srovnání opraven i přehledový graf a události, které byly v minulých letech zařazeny v kategorii „Živelní pohroma“ byly přesunuty do typu „Technická pomoc“.

Kromě povodňových zásahů si vyžádaly výjezd jednotky ve 2. čtvrtletí také čtyři dopravní nehody, a několik technických zásahů. Naopak jednotka nezasahovala v průběhu dubna až června u žádného požáru.Stejně jako v 1. čtvrtletí i v dalších třech měsících roku 2010 pokračovala odborná příprava. Na autovrakovišti v Ženklavě proběhl výcvik vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Hned na další den byl připraven výcvik zásahu u požáru v reálných podmínkách. Nositelé dýchací techniky prošli výcvikovým polygonem na OUPO ve Frýdku Místku.Shrnutí za 1. čtvrtletí 2010

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice