Shrnutí za poslední čtvrtletí roku a statistický přehled 2011

uvodV posledním čtvrtletí roku 2011 zasahovali hasiči u 34 událostí a jejich celkový počet se přehoupl přes 200. I když v závěru roku bývají zásahy hasičů často spojeny s rozmary počasí, tak doposud mírný průběh zimy zatím hasičům ani občanům vrásky na čele dělat nemusel. Přesto se ale, stejně jako o rok dříve, i v posledním čtvrtletí roku 2011 značně zvýšil počet dopravních nehod.

Počet zásahů ve 4. čtvrtletí: 34g1

Rozdělení podle druhu událostí:

– požár: 5

– technická pomoc: 16

– dopravní nehoda: 8

– únik nebezpečných látek: 2

– záchrana osob a zvířat: 3

– planý poplach: 0

Z pěti požárů byl nejzávažnějším požár bytu 24. 10. v jednom z domů na ulici 17. listopadu, u kterého zasahovali hasiči ze tří jednotek. U této události pomáhal jeden z našich členů v době mimo službu, který bydlí nedaleko a provedl ještě před příjezdem prvních jednotek účinná opatření a zabránil tak většímu šíření požáru. Mezi vážnější dopravní nehody patřila hned 8. 10. dopravní nehoda osobního vozidla v Závišicích. Osobní vozidlo sjelo z komunikace a narazilo do betonového mostku. Jeho řidič, ač tvrdil že není zraněn, byl přesto preventivně vyšetřen přivolaným lékařem záchranné služby a převezen do nemocnice, kde se ukázalo, že při nehodě utrpěl vnitřní zranění…. Vyprošťovat museli hasiči ale řidiče, kterého postihly během řízení zdravotní komplikace a havaroval se svým vozem na ulici Záhumenní. Často při nehodách dochází také k úniku provozních náplní, které mohou způsobit ohrožení životního prostředí. Rozsáhlý únik nafty z proražené palivové nádrže lehkého nákladního vozidla likvidovali hasiči ve Štramberku. Situace si dokonce vyžádala úplné uzavření komunikace v místě zásahu. Ač je zima doposud mírná, přesto si jednou počasí vynutilo výjezd hasičů. Během silného větru 16. 12. došlo v Lubině k vyvrácení dvou vzrostlých stromů přes místní komunikaci…

Přehled všech zásahů v roce 2011

Počet zásahů v roce 2011: 206g2

Rozdělení podle druhu událostí:

– požár: 38

– technická pomoc: 132

– dopravní nehoda: 18

– únik nebezpečných látek: 3

– záchrana osob a zvířat: 12

– planý poplach: 3

Srovnání počtu a skladby událostí v letech 2008 až 2011

2008: celkem 103

2009: celkem 233

2010: celkem 179

2011: celkem 206

g3

Shrnutí za 1. čtvrtletí

Shrnutí za 2. čtvrtletí

Shrnutí za 3. čtvrtletí

Nejdůležitější akcí v posledním čtvrtletí roku 2011 bylo zahájení dlouho očekávané a potřebné rekonstrukce objektu hasičské zbrojnice na Štramberské ulici. Původní objekt z roku 1921, stavěný ještě pro stříkačky tažené koňmi, tak po 90-ti letech radikálně změní svoji podobu a poskytne odpovídající zázemí pro výkon služby ve 21. století. Rozsáhlé stavební práce, které jsou součástí projektu, neumožňují ani omezený provoz jednotky v rekonstruovaném objektu, proto před samotným zahájením prací bylo nutno jednotku přestěhovat do náhradních prostor. Přemístění proběhlo v režii členů jednotky během 41. kalendářního týdne, bez omezení akceschopnosti a od večerních hodin 14. 10. 2011 zajišťuje jednotka výjezd z náhradních prostor.

Fotografie hasičské zbrojnice při slavnostním otevření v roce 1921, jedny s posledních fotografií v roce 2011 a náhradní prostory pro zajištění výjezdu

Na konci listopadu obdržela jednotka darem od Moravskoslezského kraje nové terminály pro radioprovoz v digitální síti HZS ČR. Začátkem prosince proběhla instalace systému do vozidla a po proškolelení na novou technologii již běží komunikace výhradně prostřednictvím moderní digitální rádiové sítě Matra.
Během posledního čtvrtletí proběhlo rovněž jedno taktické a jedno prověřovací cvičení. Plánování prověřovacího cvičení probíhá v „utajeném“ režimu a je o něm informován pouze starosta města. Cílem letošního cvičení bylo kromě taktických postupů při požáru prověřit taky čas výjezdu jednotky a dojezdový čas na místo události na vzdálenějším konec města z přechodného působiště, kde má jednotka zázemí po dobu rekonstrukce hasičské zbrojnice.