Soutěž ve vyprošťování

uvodV sobotu 31. 5. 2014 hostila Kopřivnice krajské kolo soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Šest vybraných týmů profesionálních hasičů ze stanic napříč celým Moravskoslezským krajem a spolu s nimi šest vybraných dobrovolných jednotek (vždy z každého okresu jedna) soutěžili o nejlépe provedený zásah.

Mezi profesionálními hasiči mají tyto soutěže již dlouholetou tradici. Pro dobrovolné jednotky byla první taková akce uspořádána v roce 2011 v Hlučíně. Tehdy se zúčastnily všechny jednotky, které byly v rámci budování nové koncepce předurčeny pro zásahy u dopravních nehod.


Současný formát je nastaven tak, že z každého územního odboru (okresu) je vybrána jedna profesionální a jedna dobrovolná jednotka, která pak soutěží v krajském kole. Soutěž probíhá tak, že je předem připraveno několik možných variant postavení automobilů. Tyto si pak jednotlivé týmy losují. Vylosovaný scénář se však jednotka dozví až po příjezdu na místo (takže jej neví dopředu). Jednotlivé týmy jsou před zahájením soutěžního pokusu a během přípravy scénáře v tzv. izolaci. Po odstartování soutěže má družstvo ve standardním počtu 1+3 (velitel, strojník a dva hasiči) 20 minut na to, aby se jim podařilo co nejrychleji a nejbezpečněji vyprostit osobu z vozidla. Celý průběh soutěžního pokusu sleduje trojice rozhodčích. Jeden z nich se věnuje taktice, druhý sleduje technické provedení zásahu a třetí hodnotí předlékařskou pomoc. V letošním roce se soutěže na domácí půdě zúčastnila za okres Nový Jičín v kategorii dobrovolných hasičů naše jednotka ve složení velitel Lukáš Žáček, strojník Roman Stacha a hasiči Libor Kubacka a Jan Michálek.
Celkové pořadí HZS MSK

– 1. stanice Třinec

– 2. stanice Bílovec

– 3. stanice Hlučín

– 4. stanice Bruntál

– 5. stanice Karviná

– 6. stanice Ostrava-Zábřeh


Celkové pořadí JSDH

– 1. Hlučín

– 2. Ostrava-Radvanice

– 3. Vrbno pod Pradědem

– 4. Jablunkov

– 5. Kopřivnice

– 6. Mosty u Jablunkova


Reportáž na serveru požáry.cz 


1. vyprošťování pro JSDH  – IMZ Hlučín 2011

Soutěž Hlučín 2012

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice