Taktické cvičení – domov pro seniory

uvodČtyři jednotky požární ochrany z územního odboru Nový Jičín (profesionální hasiči ze stanice Nový Jičín a spolu s ní tři dobrovolné jednotky z Frenštátu p. R., Trojanovic a Kopřivnice) zasahovaly na taktickém cvičení v domově pro seniory ve Frenštátu p. R.

Námětem cvičení byl únik plynu v kuchyni s následnou evakuací všech obyvatel. Domov pro seniory Hortenzie prošel nákladnou rekonstrukcí a cílem cvičení před jeho otevřením, které je plánováno na polovinu května, bylo mimo jiné ověření dojezdových časů jednotek a nácvik evakuace. Část budoucích obyvatel bude se sníženou schopností pohybu. Figuranty hasičům představovali studenti místního gymnázia a střední průmyslové školy. K evakuaci osob použili hasiči dostupné prostředky z výbavy zásahových vozidel, jako jsou páteřové desky, vakuové matrace nebo vyprošťovací plachty. V případě nutnosti vyvádění osob přes zakouřené prostředí jsou hasiči pro jejich ochranu vybaveni speciálními maskami a evekuačními dýchacími přístroji.

Po ukončení a vyhodnocení cvičení byli hasiči seznámeni s dokumentací zdolávání požáru a s objektem samotným, včetně důkladné prohlídky všech prostor budovy. V případě požáru tohoto objektu se počítá s vyhlášením vyššího stupně poplachu a počet zasahujících hasičů by tak byl až dvojnásobný. Budova je po rekonstrukci vybavena mimo jiné elektrickou požární signalizací.

Info ke cvičení na webu HZS Moravskoslezského kraje

Domov pro seniory Hortenzie