Taktické cvičení integrovaného záchranného systému

HLYD2415
V úterý 1. října odpoledne se v místní části Lubina na silnici II/464 uskutečnilo taktické cvičení všech základních složek IZS (hasiči, Policie ČR, zdravotnická záchranná služba). Námětem cvičení byla dopravní nehoda dodávkového vozidla s cisternou, převážející nebezpečnou látku. Zasahující složky se musely vypořádat s kombinací několika různých faktorů. Cvičení se zúčastnilo přes 80 zasahujících.

Na místo události bylo postupně povoláno 7 jednotek požární ochrany – dvě profesionální, ze stanic Nový Jičín a Bílovec a pět dobrovolných (Kopřivnice, Lubina I, Příbor, Frenštát p. R. a Studénka). Jednotky Kopřivnice, Frenštát p. R a Studénka, jsou v rámci koncepce předurčenosti zařazeny a vybaveny právě také pro zásahy u mimořádných událostí s výskytem nebezpečných látek. Hasiči se museli vypořádat jak se samotnou nebezpečnou látkou, která unikala z poškozené cisterny (tu představoval výcvikový simulátor), tak s vyprošťováním osob z havarované dodávky, kde museli hasiči používat také hydraulické vyprošťovací zařízení. Zásah na nebezpečnou látku probíhal v ochranných protichemických oblecích a hasiči používali speciální havarijní prostředky k utěsnění poškozených míst cisterny.

Svou činnost na místě měla také záchranná služba, která třídila a ošetřovala zraněné. Policie ČR zabezpečovala primárně veřejný pořádek, střežení uzavřené oblasti a řízení dopravy. Český červený kříž se postaral o věrné namaskování zranění figurantů, představujících zraněné po dopravní nehodě.