Taktické cvičení Trúba 2012

uvodZávadou na elektroinstalaci došlo ke vzniku požáru na dřevěné konstrukci střechy věže hradu Trúba. Oheň zpozoroval zaměstnanec provozovatele, který jej ohlásil na tísňovou linku Hasičského záchranného sboru. Operační důstojník krajského operačního střediska, které sídlí v budově Integrovaného bezpečnostního centra, ihned vyslal na místo první tři jednotky dle požárního poplachového plánu. Takový byl námět v pořadí již třetího taktického cvičení, kterého se v letošním roce zúčastnila naše jednotka…

Na místo události byla vyslána jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice v Novém Jičíně a spolu s ní místní dobrovolná jednotka Štramberk a jednotka Kopřivnice.Samotný požární zásah byl veden ze dvou směrů. První jednotky, které dorazily na místo, se snažily se svou technikou dostat co nejblíže místu požáru. Nejmenší CAS 8 Avia hasičů ze Štramberka se dostala až téměř před hradní bránu, odkud bylo započato s tvorbou dopravního vedení k hradní věži a dále pak od rozdělovače po vnějším plášti budovy až na ochoz. Další jednotky zůstaly na náměstí a velitel zásahu vydal pokyn k tvorbě druhého dopravního vedení po zámeckém schodišti na hradní nádvoří do speciální mobilní přečerpávací nádrže (flexitank), která je standartní výbavou vozidel HZS MSK. Odtud byla voda pomocí plovoucích čerpadel a přenosné motorové stříkačky dopravována dál až na ochoz věže. Po ukončení naplánovaných činností byly vyzkoušeny možnosti požární techniky, konkrétně CAS 32 T 815 dopravit vodu bez přečerpávání až na ochoz věže. Tato varianta se ukázala v reálné situaci jako velice dobře použitelná, ale čerpadla vozidel pracují na hranici svých možností. Nejvyšší převýšení, které museli hasiči při dopravě vody překonat (z náměstí do věže) bylo 75 m. Mimo jiné hadicové vedení z náměstí kopírovalo trasu, kterou zdolávají hasiči v nejtěžším závodu TFA v našem kraji.

201211122205_P1120443-1

Cílem cvičení bylo prověřit průjezdnost ztísněných městských uliček pro požární techniku, prohloubit spolupráci jednotek a vyzkoušet různé metody dopravy vody včetně využití přečerpávací nádrže.


Fotogalerie ze cvičení

Článek a další pěkné fotky na serveru požáry.cz

Video ze cvičení

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice