Taktické cvičení – únik chlóru

POPZ5577

Únik chlóru z technologie úpravy vody na krytém bazénu v Novém Jičíně byl námětem taktického cvičení integrovaného záchranného systému ve středu 30. září 2020. Na místě zasahovalo 8 jednotek požární ochrany. Dvě profesionální, ze stanice v Novém Jičíně a Ostravy Zábřehu, odkud přijelo mobilní operační středisko k řízení zásahu přímo na místě události. Dále bylo nasazeno 6 dobrovolných jednotek z obcí Příbor, Štramberk, Suchdol n. O., Kopřivnice, Frenštát p. R. a Studénka. Poslední tři jmenované jsou v rámci koncepce specializace předurčeny právě na zásahy spojené s výskytem nebezpečných látek.

 

Hasiči po příjezdu na místo museli provést důkladný průzkum, vytyčit nebezpečnou zónu, vytvořit nástupní prostor, dekontaminační stanoviště a v prvé řadě zajistit záchranu člověka, který zůstal zraněný uvnitř objektu, kde došlo k úniku chlóru. V nebezpečné oblasti pracovali hasiči ve speciálních protichemických oblecích. Následovala havarijní oprava poškozené technologie. Další skupina zajistila ochranu okolí. Proti šíření nebezpečného plynu byla vytvořena vodní clona.

 

Na místě spolupracovaly všechny základní složky integrovaného záchranného systému (hasiči, Policie ČR a zdravotnická záchranná služba), městská policie a samozřejmě také zaměstnanci krytého bazénu. Mimo samotnou činnost v nebezpečné oblasti byly prověřeny postupy a součinnost orgánů státní správy při řešení mimořádné události.

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice