Výcvik na zamrzlé hladině

IMG_0633

V neděli 26. ledna 2020 se uskutečnil na vodní nádrži Větřkovice plánovaný výcvik hasičů zaměřený na záchranu osob propadlých ledem na vodní ploše. V hasebním obvodu jednotky se nachází kromě zmíněného vodního díla také retenční nádrž štramberského lomu Kotouč a řeka Lubina.

Členové jednotky procházejí každoročně pravidelnými výcviky s „vodní tématikou“, a to v letním i zimním období na klidné i tekoucí vodě. V letošním roce se o zimním období hovořit úplně nedá, přesto se našly dny, kdy se ledová plocha vytvořila a jednotka této situace k výcviku využila. Hasiči si po teoretické přípravě, která předcházela praktickému výcviku, vyzkoušeli nasimulované prolomení ledu na vodní hladině a úkolem pro zasahující byla záchrana osob z vody a jejich transport ke břehu. Během výcviku byly vyzkoušeny taktické postupy záchrany s využitím technických prostředků, které jsou k dispozici v zásahových vozidlech. Pro práci ve vodě mohou hasiči využít mimo jiné i tzv. suché obleky, které pro zachránce zajišťují dostatečný komfort i při dlouhodobějším pobytu ve vodě nízké teploty. K záchraně z vody se kromě speciálních prostředků využívá i běžné hasičské vybavení, například nastavovací žebříky, hadice či páteřová deska. Po ukončení výcviku byl v souladu s platnými předpisy výřez v ledu zabezpečen proti neúmyslnému pádu osob.

1_led