Výcvik na zamrzlé vodní hladině

clanek
2. 2. 2022 proběhl na vodní nádrži ve Větřkovicích nácvik záchrany osob ze zamrzlé vodní hladiny. Vyšší denní teploty, které panovaly během několika dní před samotným výcvikem, proměnily dříve pevný led v nestabilní praskající povrch silný jen několik centimetrů, což však bylo pro potřeby odborné přípravy ideální. Předmětem výcviku je totiž postup záchrany osob, pod kterými se proboří led…

foto-balon-clanek

 

Stejně jako v loňském roce proběhl výcvik za tmy, při použití přenosné osvětlovací techniky, která je ve výbavě jednotky. Kromě prostředků zakoupených v roce 2020 v rámci projektu Pořízení vybavení pro JSDH Kopřivnice II, byl v praxi vyzkoušen i další typ – osvětlovací balón. Ten byl poskytnut vybraným jednotkám požární ochrany Moravskoslezským krajem v průběhu roku 2021.

Součásti výcviku bylo kromě teoretické přípravy a seznámení se s nejnovějšími taktickými postupy hlavně praktické použití všech dostupných prostředků z výbavy jednotky. Kromě speciální záchranářské varianty paddleboardu Agama Rescue zesílené konstrukce, cvičili hasiči i se standardními technickými prostředky, které lze alternativně použít pro daný účel jako je např. páteřová deska nebo nastavovací žebříky. Pro práci ve vodě jsou hasiči vybaveni speciálními suchými obleky, které umožňují provádění i dlouhodobých zásahů a to i ve velmi chladné vodě.

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice