Výcvik vyprošťování osob z havarovaných vozidel

IMG_6901Ve středu 9. listopadu 2022 proběhl v dopoledních hodinách na autovrakovišti v Ženklavě výcvik vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Kopřivničtí hasiči jsou v rámci koncepce dobrovolných jednotek v Moravskoslezském kraji předurčeni na zásahy u dopravních nehod a mají v této oblasti rozšířenou odbornou přípravu. Kromě praktického výcviku probíhá během roku také teoretická odborná příprava, kde si členové jednotky připomenou zásady bezpečnosti práce a taktické postupy, případně novinky z problematiky dopravních nehod.

 

Na vraku vozidla si letos hasiči vyzkoušeli několik variant možných postupů při tvorbě vstupu do vozidla pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Letošní výcvik byl rozšířen novinkami týkajících se stabilizace vozidla, práce se stabilizačními tyčemi Holmatro, a také elektromobility. Samotné elektromobily představují pro hasiče nové hrozby, které doposud u běžných vozidel nebyly, a proto je zapotřebí se vzdělávat v této oblasti.

Připomeňme, že na prvovýjezdovém voze je kompletní vybavení na dopravní nehody, zcela srovnatelné s výbavou takových vozidel u Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Kromě všech stanic Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, jsou k zásahům u dopravních nehod předurčeny také vybrané jednotky, zpravidla kategorie JPO II. 

 

Jednotky předurčené na zásahy u dopravních nehod v Územním odboru Nový Jičín:

 • HZS MSK stanice Nový Jičín
 • HZS MSK stanice Bílovec
 • HZS MSK stanice Kopřivnice
 • JSDH Bílovec
 • JSDH Frenštát p. R.
 • JSDH Fulnek
 • JSDH Kopřivnice
 • JSDH Odry
 • JSDH Příbor
 • JSDH Starý Jičín
 • JSDH Studénka

 

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice