Výcvik vyprošťování osob z havarovaných vozidel

op-vozhv-2020-07
Ve dvou blocích, dopoledne a odpoledne, proběhl ve středu 27. května 2020 na autovrakovišti v Ženklavě výcvik vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Kopřivničtí hasiči jsou v rámci koncepce dobrovolných jednotek v Moravskoslezském kraji předurčeni na zásahy u dopravních nehod a mají v této oblasti rozšířenou odbornou přípravu. Navíc byly v letošním roce na výjezd zařazeny některé nové druhy technických prostředků, které si tak hasiči mohli odzkoušet v praxi.

 

Po teoretické přípravě a nutném zopakování zásad bezpečnosti práce a taktických postupů se hasiči přesunuli na autovrakoviště v Ženklavě, kde měli připraveno k destrukčním pracím několik vozidel. Hasiči si vyzkoušeli několik variant možných postupů při tvorbě vstupu do vozidla pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Nově bylo při praktickém výcviku vyzkoušeno použití pneumatických zvedacích vaků a stabilizačních tyčí.

Připomeňme, že na prvovýjezdovém voze je kompletní vybavení na dopravní nehody, zcela srovnatelné s výbavou takových vozidel u Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Jako nadstandard jsou technické prostředky na dopravní nehody (v optimalizovaném rozsahu), včetně hydraulického vyprošťovacího zařízení, umístěny i na velkoobjemové cisterně, která tak v případě potřeby může doplnit síly a prostředky na místě události, tvořit zálohu za prvovýjezdvou CAS nebo i zasahovat zcela samostatně.

foto-clanek

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice