Vyprošťování – Hlučín 2012

uvodPo loňské premiéře – instrukčně metodickém zaměstnání pro jednotky sboru dobrovolných hasičů Moravskoslezského kraje předurčené pro zásahy u dopravních nehod, byla i na letošní rok připravena podobná akce, tentokrát již jako soutěž ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Tohoto krajského kola se zúčastnilo celkem 25 dobrovolných jednotek a 6 družstev za HZS MSK (po jednom z každého územního odboru).

V rámci odborné přípravy pro jednotky SDH předurčené pro zásahy u dopravních nehod je účast na této soutěži povinná. Soutěž probíhá tak, že si každá jednotka vylosuje jedno z možných postavení havarovaného vozidla. Před samotným startem družstva jsou hasiči uzavřeni v tzv. izolaci a v tuto dobu technická četa připravuje soutěžní prostor podle daného scénáře. Po odstartování má hasičské družstvo (soutěží se v počtu 1+3, tedy v minimálním stavu pro výjezd) 20 minut na to, aby si poradilo s vyřešením „dopravní nehody“, vyprostilo osobu a předalo ji záchranné službě. Hasiči si musí počínat jako u opravdového zásahu, musí zajistit protipožární ochranu, stabilizaci vozidla, zjistit možný únik provozních kapalin a samozřejmě to nejdůležitější – vyprostit zaklíněnou osobu.
Našim hasičům vyšla varianta vozidla na boku s překážkou na straně střechy…. Hlavním smyslem této soutěže je ale zejména prohloubit odborné znalosti členů jednotky. Naše jednotka tedy sestavila družstvo výhradně z dobrovolných členů (i když pravidla dovolovaly mít v družstvu i profesionálního hasiče). O to cennější je zejména vynikající bodové hodnocení v taktice, která je základem pro úspěšný zásah.

201204291002_tym-3

Článek, foto a video na webu požáry.cz

Galerie fotografií z vyprošťování

Videosestřih ze soutěže – Kopřivnice 

201204291449_medaile-clanek


Hasiči se v rámci přípravy na zásahy u dopravních nehod zdokonalují nejen na této soutěži, ale průběžně po celý rok. Kromě školení předlékařské první pomoci (provádí zdravotník záchranné služby) jednotka pravidelně cvičí na autovrakovišti v Ženklavě, kde jsou díky úspěšné dlouhodobé spolupráci s majitelem zajištěny vraky vozidel a prostor pro výcvik.

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice