Vyprošťování – IMZ Hlučín, 2011

201104162308_uvodniV sobotu 16. 4. 2011 patřil celý den v areálu Hlučínské štěrkovny hasičům. Od ranních hodin probíhalo instrukčně metodické zaměstnání pro jednotky dobrovolných hasičů předurčené pro zásahy u dopravních nehod, zaměřené právě na vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Od cca 15:00 následovala soutěž profesionálních jednotek ve stejné disciplíně.

V rámci koncepce zajištění efektivních zásahů u dopravních nehod (poskytnutí, co nejrychlejší a kvalitní pomoci) jsou v Moravskoslezském kraji předurčeny pro tyto zásahy také vybrané jednotky sboru dobrovolných hasičů. Hasiči z těchto jednotek se kromě vlastního výcviku účastní pravidelně i akcí zaměřených na rozšiřování znalostí v dané problematice, které pro ně zajišťuje HZS MSK. V letošním roce byla touto akcí zvolena forma „soutěžního“ instrukčně metodického zaměstnání s obdobnými pravidly jako mají soutěže ve vyprošťování pro jednotky Hasičského záchranného sboru ČR. V našem kraji je pro zásahy u dopravních nehod předurčeno celkem 23 dobrovolných jednotek (JPO II) z nichž se 22 zúčastnilo letošního IMZ v Hlučíně.

Hlavním účelem v tomto případě ovšem nebylo soutěžit o co nejlepší umístění (pořadí se taky nakonec nevyhodnocovalo), ale procvičit si různé možné varianty a situace, předat si zkušenosti a zdokonalit tak samotné zásahy. Každá z jednotek nominovala družstvo 1+3, které řešilo vyproštění osoby z vraku vozidla. Vozidla byla různě deformovaná a ve scénáři byla také jejich různá postavní – na kolech, na boku, na střeše…Byly připraveny celkem 4 stání – na dvou z nich paralelně probíhalo vyprošťování a zbývající dvě stanoviště se připravovala pro další dvojici družstev. Naše jednotka se postavila na start spolu s jednotkou Třinec Guty jako první. Losováním nám byla určena varianta havarovaného vozidla s postavením na boku. Každému zásahu příhlížela skupina rozhodčích, kteří hodnotili zvolenou taktiku, samotnou techniku provedení zásahu a předlékařskou první pomoc.Hasiči prováděli stejnou činnost jako u skutečného zásahu. Museli dobře a rychle zhodnotit celou situaci, zajistit místo nehody, provést protipožární opatření, stabilizaci vozidla, zvolit co nejšetrnější a nejrychlejší způsob vyproštění osoby z vozidla a poskytnutí předlékařské první pomoci.

201104162308_spol

Článek, foto a video na webu požáry.cz

Galerie dalších fotografií z vyprošťování

Galerie techniky jednotek

Reportáž KTK

Zúčastněné jednotky

– JSDH Třinec Guty

– JSDH Starý Jičín

– JSDH Kopřivnice

– JSDH Hrabyně

– JSDH Bílovec

– JSDH Rýmařov

– JSDH Jablunkov

– JSDH Odry

– JSDH Vratimov

– JSDH Frýdlant n. O.

– JSDH Mosty u Jablunkova

– JSDH Fulnek

– JSDH Ostrava Radvanice

– JSDH Frenštát p. R.

– JSDH Litultovice

– JSDH Studénka

– JSDH Krnov

– JSDH Opava Kylešovice

– JSDH Vrbno

– JSDH Lomnice

– JSDH Město Albrechtice

– JSDH Příbor

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice